وکیل ملکی

وکیل طلاق یکطرفه به درخواست زوج

وکیل طلاق به در خواست زوج

اگر مردی از همسرش تنفر داشته باشد یا بخواهد به هر دلیل زن خود را طلاق دهد و زن به طلاق راضی نباشد لازم است آن مرد یا وکیل او دادخواست تنظیم کند و از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی به دادگاه خانواده ارسال شود. اگر دادخواست تکمیل باشد و نقص و ایرادی نداشته باشد، تعیین وقت جهت رسیدگی صورت می گیرد و به طرفین ابلاغ می شود.


جلسه اول رسیدگی به تقاضای طلاق

در جلسه اول رسیدگی، دادگاه سعی می‌کند بین زوجین آشتی برقرار نماید و ایشان را به ادامه زندگی مشترک ترغیب و تشویق نماید. در صورت عدم موفقیت در ایجاد توافق بین زن و مرد، به موجب ماده ۲۷ قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۹۱ دادگاه مکلف به ارجاع امر(طلاق) به داوری است.


ارجاع به داوری طلاق و شرایط داور

 هر یک از زوجین پس از ارجاع امر به داوری، باید داور خود را با توجه به ماده ۱۱ آیین نامه اجرایی قانون حمایت خانواده، ظرف مدت یک هفته، به دادگاه معرفی کنند. داورانی که مطابق ماده ۲۸ قانون حمایت خانواده  توسط زوجین معرفی می شوند باید از خویشان متاهل شخصی باشد که او را انتخاب می کند و حداقل باید دارای سی سال سن و آشنا به مسائل شرعی و خانوادگی و اجتماعی باشد.


معرفی داور از داوران مستقر در خود دادگاه

 البته در تبصره ۲ ماده ۲۸ گفته شده که اگر در بین اقارب (خویشان) هر یک از طرفین، فرد واجد شرایط نباشد یا دسترسی به آنها نباشد و یا از پذیرش داوری استنکاف نمایند، هر یک از زوجین می توانند داور خود را از بین افراد واجد شرایط از غیر اقارب تعیین و معرفی نمایند. حتا می شود داور را از واحد داوری مستقر در مجتمع قضایی معرفی نمود البته در این صورت، باید هزینه آن را از طیق فیش بانکی به حساب اعلامی دادگاه واریز نمود.


بررسی صلاحیت داوران طلاق

دادگاه پس از معرفی داوران، بلافاصله در وقت فوق‌العاده تشکیل جلسه می‌دهد و نسبت به صلاحیت داور یا داوران بررسی می نماید و در صورت وجود شرایط در آنها، داوران را نسبت به توجیه وظایف داوری آشنا می‌سازد و اگر داور یا داوران شرایط را نداشته باشند، مراتب صورتجلسه و به طرفین تفهیم می شود تا نسبت به معرفی داور واجد شرایط اقدام کنند. این داوری، با داوری مقرر در آیین دادرسی مدنی کاملا متفاوت است.

 *در خصوص داوری در قراردادها، رجوع شود به وب سایت وکیل سرا: داوری در قراردادها


مهلت معرفی داور طلاق

در صورتی که ظرف مدت مقرر (یک هفته) یکی از طرفین داور خود را معرفی نکند، دادگاه میتواند رأسا و یا به درخواست هر یک از طرفین، نسبت به نصب داور یا داوران اقدام نماید. معمولا رویه دادگاه های خانواده بر این است که در چنین حالتی، به طرف مقابل (یعنی به خواهان طلاق) ابلاغ می کند که یک داور هم برای خوانده معرفی نماید. چنانچه ظرف مهلت مقرر، داور معرفی نشود قرار رد دعوا صادر خواهد شد و متقاضی طلاق، می بایست مجدداً نسبت به طرح دعوی طلاق اقدام کند.


مهلت اعلام نظر داور طلاق

داوران منتخب از تاریخ توجیه وظایف خود، در مدتی که دادگاه تعیین میکند مهلت دارند تا نسبت به تشکیل جلسه یا جلسات داوری با حضور زوجین و در صورت تعذر یا تعسر حضور یکی از آنها یا هر دو در جلسه ای بدون حضور آنها نسبت به بررسی موضوع اقدام و نتیجه را به دادگاه اعلام نمایند.


محتوای نظر داور طلاق

داوران باید چه چیزی را اعلام نمایند؟  داوران باید به دادگاه اعلام کنند که امکان ادامه زوجیت زوجین وجود دارد یا خیر و در صورت عدم سازش، چه توافقاتی راجع به نحوه جدایی صورت گرفته است. این مهلت با درخواست داوران و موافقت دادگاه قابل تمدید است.


مسائل مالی زن در صدور حکم طلاق

بعد از وصول نظر داوران، دادگاه طرفین را برای استماع نظر داوران و عنداللزوم با تعیین نوبت دعوت می نماید و در صورتی که تلاش های دادگاه و داوران برای ایجاد سازش بین طرفین موثر واقع نشود، دادگاه می بایست به مسائل مالی زوجین رسیدگی کند؛ در این جا ضرورتی ندارد که زوجه بابت مطالبات مالی خود دادخواست جداگانه داده باشد.

 دادگاه ضمن رای خود با توجه به شروط ضمن عقد و مندرجات سند ازدواج، تکلیف جهیزیه، مهریه و نفقه زوجه، اطفال و حمل (جنین)  را معین همچنین اجرت المثل ایام زوجیت طرفین مطابق تبصره ماده ۳۳۶ قانون مدنی تعیین و در مورد چگونگی حضانت و نگهداری اطفال و نحوه پرداخت هزینه‌های حضانت و نگهداری تصمیم مقتضی اتخاذ می کند. (ماده ۲۹ قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۹۱)

شاید این مطلب برای شما مفید باشد :   بهترین وکیل

وضعیت حضانت و ملاقات فرزندان در حکم طلاق

همچنین دادگاه باید در صورت وجود فرزند یا فرزندان مشترک، وضعیت حضانت فرزندان را در حکم صادره تعیین و برنامه ملاقات با فرزند را نیز تعیین کند. دادگاه راجع به اینکه طلاق عده دارد یا نه و اینکه رعایت وجود شرایط صحت طلاق به عهده چه کسی است نیز تذکر می دهد و در دادنامه قید میشود که گواهی عدم امکان سازش از تاریخ قطعیت آن تا سه ماه برای مراجعه به دفتر رسمی ثبت طلاق اعتبار دارد و بعد از آن فاقد اعتبار است (ماده ۳۴ قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۹۱)

*رجوع شود به وب سایت وکیل سرا: حضانت و ملاقات فرزند در قانون حمایت خانواده

وکیل طلاق

وکیل طلاق


طلاق یا گواهی عدم امکان سازش؟

نکته: اگر طلاق به درخواست مرد باشد، “گواهی عدم امکان سازش” صادر می شود؛ همچنین اگر طلاق به درخواست هردو (زن و مرد) باشد (طلاق توافقی) نیز گواهی عدم امکان سازش صادر می شود. اما اگر طلاق یکطرفه به درخواست زن بوده باشد، دادگاه  در صورت احراز دلایل و اثبات ادعای زن، “حکم طلاق” صادر خواهد کرد.


مدت اعتبار حکم طلاق

توجه: اگر طلاق به درخواست زن بوده باشد یعنی دادخواست طلاق توسط زن مطرح شده باشد و حکم طلاق صادر شود مدت اعتبار حکم طلاق، شش ماه پس از تاریخ ابلاغ حکم فرجامی است برخلاف گواهی عدم امکان سازش که مدت آن سه ماه می باشد.


گواهی قطعیت دادنامه طلاق

باید توجه داشت که احراز گواهی عدم امکان سازش در دفترخانه طلاق، منوط به قطعیت یافتن آن است. بدین منظور، و برای ثبت طلاق، دادگاه صادرکننده رای گواهی قطعیت صادر می نماید. ارائه این گواهی قطعیت، در دفترخانه طلاق  برای ثبت طلاق ضروری است.

وکیل طلاق

وکیل طلاق


تجدیدنظرخواهی و فرجام خواهی در طلاق

در مورد حکم طلاق از نظر اعتراض به حکم، مرحله فرجام خواهی علاوه بر پژوهش (تجدید نظر خواهی) وجود دارد برخلاف گواهی عدم امکان سازش چه مرحله  فرجام خواهی ندارد. بنابراین ثبت حکم طلاق منوط به انقضاء مدت فرجام خواهی یا ابلاغ حکم فرجامی است؛ برخلاف گواهی عدم امکان سازش که منوط به انقضاء مدت  پژوهش (تجدیدنظرخواهی) یا ابلاغ رای پژوهش (تجدیدنظرخواهی) می باشد (ماده ۳۲ قانون حمایت خانواده)


وکیل سرا؛

مصطفی محمدی: وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی

عضو کانون وکلای دادگستری مرکز  


قابل توجه کاربران گرامی وب سایت وکیل سرا :

به منظور ارتقاء کیفیت مشاوره و اختصاص دادن فرصت کافی برای هر یک از موکلین گرامی ، خواهشمند است قسمت شرایط مشاوره در سایت را ملاحظه نموده در صورت لزوم با شماره های مندرج در صفحه اصلی تماس حاصل فرمایید . از پرسش هرگونه سوالات در قسمت نظرات یا دیدگاه ها خودداری نمایید لذا پاسخگو نمی باشیم و دیدگاه ها به منظور ارسال نظرات درباره محتواهای وب سایت می باشد . با تشکر مصطفی محمدی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 4 =