وکیل پایه یک دادگستری

وکیل طلاق

در مشاوره با وکیل طلاق چه چیزهایی آگاه می توان شد؟ وکیل طلاق به شما خواهد گفت که صرف اثبات رابطه ی نامشروع شوهر، نمی تواند موجب «عسر و حرج» تلقی و مبنایی برای درخواست طلاق توسط زن قلمداد شود، مگر اینکه رابطه ی نامشروع تکرار شود یا دلایل دیگری هم مطرح شود.

گرچه شاید برخی بدانند اما وکیل طلاق به شما یادآوری خواهد کرد که در ایران، مرد می تواند هر زمان که بخواهد همسرش را طلاق دهد (ماده 1133 قانون مدنی) و اگر شوهر بتواند ارتباط نامشروع همسرش را ثابت کند، شرط تنصیف (تعلق اموال شوهر، تا نصف آن به زن) اجرا نخواهد شد. وکیل طلاق به موکل خواهد گفت که “تنصیف” دقیقا به معنای نصف اموال نیست بلکه تا “نصف اموال” را در بر می گیرد؛ وکیل طلاق، صراحتا، باید به شما بگوید که تنصیف در رویه دادگاه های خانواده، بر اساس مدت زمان زندگی مشترک، تعیین خواهد شد.

وکیل طلاق اما، در خصوص طلاق توافقی، باید آخرین شیوه ی رسیدگی به این نوع طلاق را در دادگاههای خانواده بداند؛ و بگوید که گواهی پزشکی قانونی در چه مواردی ضرورت دارد. گواهی عدم بارداری اگر زن ساکن ایران نباشد چگونه انجام خواهد شد. مضافا اینکه وکیل طلاق بر این نکته واقف است که طلاق توافقی، در رویه ی دادگاههای خانواده، از نوع طلاق خلعی بائن محسوب می شود؛ یعنی از طرف مرد قابل رجوع نیست، مگر اینکه زن بخواهد ظرف سه ماه از ثبت صیغه ی طلاق به مهریه رجوع کند. مطلبی که اگر وکیل طلاق به موکل (زوج) نگوید گاهی در ادامه، خطرآفرین می شود.

وکیل طلاق به روشنی برای شما توضیح  خواهد داد که اگر زن وکالت در طلاق داشته باشد، برای اقدام به طلاق می بایست، الزاما، آن وکالت را به یک وکیل پایه یک دادگستری تفویض کند. حضور یک وکیل دادگستری، الزامی است اما وکیل دوم اختیاری خواهد بود؛ اما بعد از صدور گواهی عدم امکان سازش (طلاق)، زن با داشتن وکالت در طلاق، می تواند به تنهایی اقدام به ثبت طلاق در دفترخانه کند و نیازی به حضور مرد نخواهد بود. وکالتنامه باید بلاعزل و قابل توکیل باشد. وکیل طلاق در یک نگاه به وکالتنامه طلاق توافقی، ایرادات احتمالی آن را به شما یادآور خواهد شد؛ ایراداتی که اگر، قاضی دادگاه خانواده، تیز بین باشد، احتمالا، شما را با مشکل مواجه کرد.

وکیل طلاق

یکی دیگر از مواردی که ممکن است حسب مورد در جلسه مشاوره از وکیل طلاق پرسیده شود راجع به طلاق یکطرفه از طرف زن است؛ در دعوی طلاق یکطرفه از طرف زن می بایست یکی از بندهای دوازده گانه مندرج در عقدنامه، یا «عسر و حرج» زن اثبات گردد. در دوران عقد، هم به همین صورت است، با این تفاوت که زن «حق حبس» دارد البته منوط به اینکه قبلا «تمکین خاص» (همخوابگی) نکرده باشد. حق حبس، حتی به رغم پذیرش اعسار و تقسیط مهریه از طرف دادگاه، همچنان برقرار خواهد بود.

شاید این مطلب برای شما مفید باشد :   وکیل خوب و حرفه ای

وکیل طلاق توضیحاتی هم در خصوص اعسار  و تقسیط در رویه دادگاههای خانواده به منظور ثبت صیغه طلاق خواهد داد؛ دانستن اینها و موارد دیگری احتمالا برای موکل مهم است اما وکیل طلاق نکته ها و ظرافت های هر کدام را نیز به سبک خودش به زبان ساده و غیرحقوقی، برای موکل شرح خواهد داد؛ به موکل باید آرامش داد؛ زبان حقوقی در جای خود (دادگاه) به کار خواهد آمد و نیازی به گیج کردن و استرس وارد کردن به موکل نیست؛ وکیل خوب اینها را خوب می داند.

در پایان، این را هم باید دانست که اینگونه نیست که وکیل طلاق صرفا پرونده های مهریه و طلاق را انجام دهد؛ یک وکیل ممکن است در زمینه های متعددی، متخصص و کارکشته باشد؛ به طور کلی، وکالت دعاوی طلاق، مهریه و خانواده پیش پا افتاده ترین پرونده های یک وکیل هستند. وکیل باید اخلاق حرفه ای و سوگندنامه شغلی را رعایت کند و در اختلافات خانوادگی موکلین، اگر وظیفه ای برای وصل کردن برای خود قائل نیست، لااقل، کاسه ی داغ تر از آش هم نباشد.

 


قابل توجه کاربران گرامی وب سایت وکیل سرا :

به منظور ارتقاء کیفیت مشاوره و اختصاص دادن فرصت کافی برای هر یک از موکلین گرامی ، خواهشمند است قسمت شرایط مشاوره در سایت را ملاحظه نموده در صورت لزوم با شماره های مندرج در صفحه اصلی تماس حاصل فرمایید . از پرسش هرگونه سوالات در قسمت نظرات یا دیدگاه ها خودداری نمایید لذا پاسخگو نمی باشیم و دیدگاه ها به منظور ارسال نظرات درباره محتواهای وب سایت می باشد . با تشکر مصطفی محمدی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + 16 =