وکیل جرایم سایبری
به این پست امتیاز دهید

مطلب وکیل دادگستری دادسرای ناحیه 31 تهران از وب سایت وکیل سرا را مشاهده می کنید .


وکیل دادسرای جرایم رایانه ای

دادسرا مرجعی است که وظیفه کشف جرم، حفظ حقوق عمومی و تعقیب جزایی بزهکاران و اقامه دعوی کیفری علیه آنان در دادگاه را به عهده دارد. در جرایم خصوصی یعنی حق الناس، وظایف دادسرا مبنی بر تحقیق و تعقیب متهم و جلوگیری از فرار او، با شکایت شاکی شروع می شود.


نحوه رسیدگی دادسرا

معمولا شکایت در دادسرا و از جمله دادسرای جرایم رایانه ای، با تنظیم و ثبت شکایت (شکواییه) به جریان می افتد. در تنظیم شکواییه باید دقت کرد زیرا ممکن است با یک بی دقتی، پرونده شاکی فاقد جنبه کیفری دانسته شود و شاکی مجبور به پیگیری شکایت از طریق دادخواست حقوقی شود.


تصمیمات مقامات قضایی دادسرا

دادیار و بازپرس موضوعات و پرونده‌هایی را که دادستان به ایشان ارجاع می دهد انجام میدهند. دادیار تحت نظارت دادستان عمل می کند اما بازپرس مستقل عمل میکند؛ در عین حال، هم بازپرس و هم دادیار باید بعضی از تصمیمات خود را به نظر دادستان برسانند:

1-  قرارهای نهایی صادره دادیار یا بازپرس که عبارتند از: قرار منع تعقیب، قرار موقوفی تعقیب، قرار جلب به دادرسی (ماده ۹۲، ماده ۲۶۵ و ماده ۲۷۳ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲)

2- قرار عدم صلاحیت (ماده ۲۶۷ قانون آیین دادرسی کیفری)

3- قرار بازداشت موقت (ماده ۲۴۰ قانون آیین دادرسی کیفری)

4- قرار تامین منتهی به بازداشت در صورتیکه دادیار صادر کننده آن باشد (ماده ۹۲ قانون آیین دادرسی کیفری)

5- فک، تخفیف و ابقای قرار بازداشت موقت (ماده ۲۴۲ قانون آیین دادرسی کیفری)

6- قرار اناطه (ماده ۲۱ قانون آیین دادرسی کیفری)

*رجوع شود به وبسایت وکیل سرا: قرار اناطه


قرارهای تأمین در دادسرا

مهم ترین قرارهای تأمین به شرح زیر است:

قرار کفالت

وقتی قرار کفالت صادر می شود و متهم شخصی را به عنوان کفیل معرفی می‌کند، کفیل ملتزم و متعهد می گردد که متهم را هر زمان که مرجع قضایی بخواهد حاضر نماید و اگر متهم را حاضر نکرد، وجه الکفاله را بپردازد. در عمل، مراجع قضایی، جواز کسب یا فیش حقوقی را برای کفالت می پذیرند. البته بدیهی است که وجه نقد هم قابل پذیرش است. با پروانه وکالت وکیل دادگستری نیز می توان تقاضای کفالت از متهمین را نمود اگرچه گاهی اوقات، مقاومتها و مخالفتهایی هم وجود دارد.

قرار وثیقه

قرار وثیقه، نسبت به قرارهای دیگر از جمله قرار کفالت سنگین تر است. قرار بازداشت موقت شدیدترین نوع قرار تامین کیفری می باشد. در قرار وثیقه در زمان صدور قرار قبولی وثیقه، مال در تصرف دادسرا قرار می گیرد. در نتیجه، اگر بعد از قرار قبولی، وثیقه گذار معسر یا ورشکسته شود چون مال در اختیار دادسرا قرار گرفته لذا موجب مبرا شدن وثیقه گذار از مسئولیت نخواهد بود (بر خلاف قرار کفالت)

قرار بازداشت موقت

سنگین ترین نوع قرار تأمین است  که در موارد مصرح قانونی توسط دادسرا صادر می شود و تا یک ماه  (و مواردی، تا دو ماه) اعتبار دارد و در صورت ضرورت، می تواند برای یک یا چند مرتبه دیگر نیز تمدید شود. (رجوع شود به ماده 242 قانون آیین دادرسی کیفری)


حوزه قضایی و صلاحیت قضایی

عمدتا اینکه محل وقوع جرم در کدام حوزه قضایی باشد، صلاحیت محلی قضایی برای مرحله تحقیقات مقدماتی را مشخص میکند. حوزه قضایی عبارت است از قلمرو یک بخش یا شهرستان که دادسرا در آن واقع است. البته در خصوص حوزه قضائی بخش، رئیس دادگاه یا دادرس وظایف خاص بازپرس را در ارتباط با جرایم مربوط به صلاحیت او انجام می دهند. البته به جز محل وقوع جرم موارد دیگری نیز هست که در ماده ۱۱۶ تا  ۱۱۸ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲ مشخص گردیده است؛ همچنین، در ماده ۲۸ و ۲۹ قانون جرایم رایانه ای مصوب ۱۳۸۸.


وکیل تهدید پیامکی، تهدید تلگرامی

تهدید به انجام عملی که ممکن است موجب ضرر آبرویی یا شرافتی یا افشای اسرار خانوادگی شود، خواه تهدید کننده به این واسطه، تقاضای مال به قصد اخاذی و یا تقاضای انجام امر یا ترک فعلی را کرده یا نکرده باشد، جرم مستقلی است که بر اساس ماده 669 قانون مجازات اسلامی، شلاق تا 74 ضربه یا زندان از دو ماه تا دوسال برای آن در نظر گرفته شده است. بنابراین، صرف تهدید در این موارد، جرم است حتی اگر آن عمل مورد تهدید هرگز به مرحله عمل در نیاید.


وکیل شکایت ازچت تلگرام و اینستاگرام و …

برخلاف تصور عموم که متن گفتگو در تلگرام، اینستاگرام، واتس اپ و شبکه های اجتماعی دیگر، ایمیل و فیلم و… را جزو دلایل قابل استناد به شمار نمی آورند، اما قانون، «ادله الکترونیک» را به رسمیت شناخته است. دادگاه معمولا در این موارد، با ارجاع موضوع به کارشناسان حوزه فناوری یا پلیس فتا (پلیس فضای تبادل اطلاعات) صحت مدارک را بررسی می کند و در صورتی که تأیید شود، ملاک و مبنای صدور حکم قرار خواهد گرفت. البته حذف حساب کاربری (دیلیت اکانت) در اکثر موارد، موجب گریز مرتکب خواهد بود مگر با استناد به شهادت شهود بتوان ثابت کرد.

وکیل-دادگستری-دادسرای-ناحیه-31-تهران

وکیل-دادگستری-دادسرای-ناحیه-31-تهران


وکیل شکایت انتقال وجه قمار از طریق کارت به کارت

با توجه به اینکه برخوردهای شدیدی در دادسرای جرایم رایانه ای و پلیس فتا با درگاه های پرداخت اینترنتی که با سایت های قمار و شرط بندی همکاری می نمایند صورت گرفت، دیگر کمتر درگاه پرداخت اینترنتی پیدا می شود که حاضر باشد چنین ریسکی را بپذیرد و خود را در این مخمصه قرار دهد. بنابراین صاحبان سایتهای قمار، این کلاهبرداران بی شرافت، راههای دیگری را برای انتقال وجه ناشی از قمار پیش روی بازی کنندگان قرار داده اند. یکی از این شیوه ها، اجاره کردن کارت های بانکی و هدایت شخص بازی کننده  به انتقال وجه قمار از طریق  کارت به کارت است.  صاحبان  این کارت های اجاره ای اکثرا اشخاص بی اطلاع و فاقد توانایی مالی هستند.

مراجعه شود به وبسایت وکیل سرا: مطالبه و استرداد وجه از طریق فیش واریزی


وکیل کلاهبرداری سایبری و اینترنتی

با توجه به ماده ۱۳ قانون جرایم رایانه ای، کلاهبرداری رایانه ای را می توان اینگونه تعریف کرد: «تحصیل غیر مجاز مال، منفعت، خدمات و امتیازات مالی متعلق به غیر، از طریق سیستم های کامپیوتری و مخابراتی»


وکیل شکایت از شبیه سازی پروفایل

شبیه سازی پروفایل صفحات اجتماعی شیوه‌ای است که در آن با استفاده از اطلاعات و عکسهای محافظت نشده کاربر، اکانتی جدید با نام و مشخصاتی بسیار شبیه به کاربر ساخته می شود. کلاهبردارها با این روش و استفاده از پروفایل جعلی، برای  تعدادی از آشنایان آن کاربر درخواست (ریکوئست) دوستی ارسال می‌کنند. طرف مقابل، به تصور اینکه فرستنده تقاضای دوستی (فرد ریکوئست دهنده) را میشناسد درخواستش را قبول میکند (ریکوئست را اکسپت می کند.) این پروفایل جعلی روشی برای سوء استفاده از اطلاعات کاربر خواهد بود.

پلیس فتا با شناسایی آی پی محل ایجاد پروفایل جعلی با محتوای اطلاعات شخصی، گزارش لازم را به دادسرا خواهد داد.


وکیل شکایت کلاهبرداری از طریق فیشینگ

فیشینگ یکی از مصادیق جعل اینترنتی می باشد که با ورود به ایمیل کاربر، کلید های اختصاصی را پیدا می کند و بعدا مورد استفاده در جهت اهداف مالی خود قرار می‌دهد. فیشینگ به معنای کپی همانند سازی شده از یک صفحه اینترنتی آشناست که کاربر را گمراه می کند و اطلاعات شخصی وی را به دست آورده در جهت مقاصد خود مورد بهره برداری قرار می‌دهد. به این صورت که یک صفحه اینترنتی توسط ایمیل برای کاربر فرستاده می شود با این هدف که به اطلاعات شخصی وخصوصی کاربر از قبیل: رمز عبور (پسورد)، شماره ملی، شماره حساب بانکی، رمز دوم کارت عابر بانک (رمز اینترنتی)، 2‏cvv، تاریخ انقضاء کارت  عابر بانک و… دسترسی حاصل کند.

نکته: اگر با استفاده از روش  فیشینگ، مالی به دست آورده شود می‌تواند عنوان کلاهبرداری رایانه ای پیدا کند و از لحاظ کلاهبرداری رایانه ای نیز پرونده قابل بررسی میباشد.

*رجوع شود به وبسایت وکیل سرا: کلاهبرداری رایانه ای یا کلاهبرداری الکترونیکی


 وکیل شکایت از جعل ایمیل

در فضای اینترنت (سایبر)، افراد با ماهیت های غیر واقعی (فیک) و صرفاً بر اساس پندارهای شخصی  حضور می یابند و خود را با عناوین موهوم و دروغین معرفی کرده با سایر کاربران اینترنت ارتباط برقرار می کنند. ایجاد توهمات دروغین، چنانچه باعث ضرر به کسی شود هرچند جعل ایمیل تداعی کننده جعل رایانه ای است با وجود این، در این موارد، اغلب باید به دنبال کلاهبرداری رایانه ای  بود تا جعل رایانه ای.


وکیل شکایت در پلیس فتا

بعد از تنظیم و طرح شکایت در دادسرای جرایم رایانه ای، پرونده، حسب مورد، به پلیس فتا یا به یکی از شعبات دادیاری یا بازپرسی ارجاع می شود. فرمی که عموما محتوایی به شرح زیر دارد، برای پلیس فتا (پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات) به همراه پرونده ارسال می گردد تا در صورت انجام و تکمیل موارد اعلامی، متعاقبا به شعبه ارسال شود.

الف- اظهار و ادله ارائه شده از طرف شاکی مستندسازی و ضمیمه پرونده شود.

ب- استعلام آی پی و سایر استعلام های لازم جهت شناسایی متهم انجام شود.

پ- محتوای مورد ادعای شاکی در نرم افزار تلفن همراه بهنام تلگرام/ اینستاگرام/ واتس اپ/ مستند سازی، شرایط استعلام و دسترسی به اطلاعات این نرم افزار مورد بررسی قرار گیرد.

ت- هویت ایجاد کننده پنل کاربری (پروفایل) نرم افزار از طریق فنی یا مهندسی اجتماعی شناسایی گردد.

ج-  نتیجه تحقیقات حداکثر ظرف مدت ۱۰ روز به نظر برسد.

*رجوع شود به وبسایت وکیل سرا: وکیل متهم


آدرس جدید پلیس فتا

تهران، خیابان مطهری، روبروی خیابان سرافراز


آدرس جدید دادسرای ناحیه 31 تهران

دادسرای جرایم رایانه ای از اواسط سال 1397 به نشانی جدید: بلوار آیت الله کاشانی، بلوار اباذر (محل سابق دادسرای ناحیه 5 تهران) منتقل گردیده است.


وکیل سرا؛

مصطفی محمدی: وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی

 وکیل جرایم رایانه ای و سایبری

عضو کانون وکلای دادگستری مرکز


قابل توجه کاربران گرامی وب سایت وکیل سرا :

به منظور ارتقاء کیفیت مشاوره و اختصاص دادن فرصت کافی برای هر یک از موکلین گرامی ، خواهشمند است قسمت شرایط مشاوره در سایت را ملاحظه نموده در صورت لزوم با شماره های مندرج در صفحه اصلی تماس حاصل فرمایید . از پرسش هرگونه سوالات در قسمت نظرات یا دیدگاه ها خودداری نمایید لذا پاسخگو نمی باشیم و دیدگاه ها به منظور ارسال نظرات درباره محتواهای وب سایت می باشد . با تشکر مصطفی محمدی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 11 =