وکیل شرکت
به این پست امتیاز دهید

پرسش و پاسخ ویژه دادگاه خانواده

سوال: پنهان کردن ازدواج قبلی توسط زن، آیا موجب فسخ نکاح است؟

جواب: صرف پنهان کردن ازدواج قبلی توسط زوجه، با وصف باکره {دوشیزه} بودن وی، موجبی برای فسخ نکاح نمی باشد چراکه عقد مبتنی بر این شرط واقع نشده است ( دادنامه شماره 322 مورخ 1391 صادره از شعبه 26 دیوان عالی کشور)

البته اگر خانمی که در عقدنامه، «دوشیزه» قید شده اما بعدا مشخص شود که قبلا ازدواج کرده بوده و در هنگام طلاق دوشیزه نبوده و با استفاده از لطایف الحیل، اقدام به حذف ازدواج قبلی از شناسنامه کرده و این مطلب مهم را به اطلاع طرف مقابل نرسانده باشد، اقدام نامبرده مشول تدلیس است و در این صورت، مرد می تواند نسبت به طرح دعوی فسخ نکاح اقدام کند (ماده 1128 قانون مدنی) {تدلیس یا فریب در ازدواج}

 سوال: آیا مرد می تواند از وکالت در طلاق که به همسرش داده است رجوع کند؟

جواب: در صورتی که وکالت در طلاقی که زوج به زوجه داده است، یا عدم امکان عزل وکیل، ضمن عقد خارج لازمی شرط نشده باشد، زوج می تواند هر وقت که بخواهد از وکالت مزبور رجوع کند (برگرفته از بخشی از رأی صادره شعبه 8 دیوان عالی کشور در سال 1390) البته اگر زوج بتواند ثابت کند که عقد خارج لازم، وجود خارجی نداشته، ممکن است بتواند وکیل را عزل کند؛ در این خصوص رویه ی واحدی در دادگاهها وجود ندارد. {نمونه وکالتنامه طلاق؛ طلاق توافقی}

سوال: آیا رجوع از بذل مهریه در طلاق توافقی ممکن است؟

جواب: در طلاق توافقی، اگر زن مهریه اش را بذل کند، تا سه ماه بعد از ثبت صیغه طلاق در دفترخانه اسناد رسمی، می تواند رجوع کند؛ در مقابل، مرد میتواند به ازدواج رجوع کند.گرچه طلاق توافقی قابل رجوع نیست اما در این حالت خاص، امکان رجوع مرد به ازدواج وجود دارد. اگر قصد طرفین بر این است که زن به مهریه رجوع نکند، معمولاً، در دادنامه طلاق توافقی، یا در هنگام ثبت صیغه طلاق در دفترخانه طلاق، زن حق رجوع به مهریه را از خود ساقط می کند، و البته بهتر است این اسقاط حق رجوع، ضمن عقد خارج لازم صورت بگیرد. {گفته های کاربردی هبه، بذل، ابراء و بخشش طلب}

سوال: آیا محکومیت قطعی زوج به ایراد ضرب و جرح عمدی و تهدید زوجه از موجبات طلاق است؟

جواب: به موجب بند 4 ماده 1130 قانون مدنی، ضرب و شتم یا هر گونه سوء رفتار مستمر زوج که عرفا با توجه به وضعیت زوجه قابل تحمل نباشد، از مصادیق عسر و حرج محسوب گردیده است.

با وجود این، در طلاق به درخواست زوجه به دلیل عسر و حرج، دادگاه بر اساس اختیارات مصرح رد ماده ی 199 قانون آیین دادرسی مدنی، باید تحقیقات لازمه را جهت احراز حقیقت انجام دهد ( قسمتی از رأی صادره از شعبه 8 دیوان عالی کشور در سال 1391 که به همین علت، رأی شعبه 5 دادگاه تجدیدنظر استان سمنان را نقض نموده است)

دادگاه خانواده می تواند مستندا به ماده 199 قانون آیین دادرسی مدنی، رأسا، سوء رفتار زوج را احراز کند و نیازی به صدور حکم کیفری در این خصوص نیست و حتی صدور حکم دادگاه کیفری مبنی بر برائت زوج، منافاتی با احراز سوء رفتار وی و صدور حکم طلاق ندارد، چرا که هر سوء رفتاری، لزوما، جرم محسوب نمی شود (نظریه مشورتی 1994/93/7 مورخ 21/8/1393 اداره حقوقی قوه قضاییه)

سوال: اگر زوج، همسر دوم اختیار کند و زوجه به همین علت، دادخواست طلاق مطرح کند، آیا با طلاق دادن همسر دوم، ماانع حکم طلاق گرفتن همسر اول شود؟

جواب: بله، اگر زوج بعد از ازدواج مجدد، برای حفظ زندگی خود، از همسر دوم جدا شود، موجبی برای صدور گواهی عدم امکان سازش بر اساس شروط ضمن عقد (بند 12 شروط ضمن عقد مندرج در عقدنامه) نیست (دادنامه 346 مورخ 1391 صادره از شعبه 26 دیوان عالی کشور) {شروط ضمن عقد ازدواج}

سوال: عدم پرداخت نفقه در چه صورتی از موجبات طلاق است؟

جواب: عدم پرداخت نفقه، زمانی جهت طلاق از طرف زوجه قابل استناد است که زوج از دادن نفقه استنکاف و الزام وی به تأدیه ی آن ممکن نباشد (دادنامه شماره 239 مورخ 1391 صادره از شعبه 23 دیوان عالی کشور)

سوال: اگر شوهر ظرف دو ماه از تولد فرزند هیچ اقدامی جهت نفی نسب (ماده 1162 قانون مدنی) انجام ندهد اما عملا، فرزند را از آن خود نداند و اقدام به اخذ شناسنامه برای فرزند نکند، متعاقبا زن اقدام به طرح دعوی اثبات نسب نماید و آزمایش دی ان ای (DNA) نیز در تأیید ادعای مرد باشد، حکم آن چگونه است؟

جواب: با توجه به اینکه زوج مطابق مهلت دو ماههی مقرر در ماده ی 1162 قانون مدنی اقدام ننموده، طفل، بدون توجه به آزمایش دی ان ای(DNA) منتسب به زوج می باشد و با عنایت به ماده 1158 قانون مدنی، طفل متولد شده در زمان زوجیت ملحق به شوهر است، النهایه دعوی اثبات نسب زوج ثابت می گردد (دادنامه شماره 9109970906801071 مورخ 1391 صادره از شعبه 8 دیوان عالی کشور)

نکته: به نظر می رسد بین دعوی «نفی ولد» و «نفی نسب» باید تفاوت قائل شد. نفی ولد، مطابق مهلت مقرر در ماده 1162 قانون مدنی (دو ماه از زمان تولد طفل) توسط شوهر باید صورت گیرد وگرنه ادعای وی پذیرفته نمی شود. اما دعوای نفی نسب، با آزمایش دی ان ای (DNA) قابل اثبات است و در دعاوی مربوط به ارث می تواند امکان طرح یابد.

مصطفی محمدی: وکیل پایه یکدادگستری و مشاور حقوقی

عضو کانون وکلای دادگستری مرکز


قابل توجه کاربران گرامی وب سایت وکیل سرا :

به منظور ارتقاء کیفیت مشاوره و اختصاص دادن فرصت کافی برای هر یک از موکلین گرامی ، خواهشمند است قسمت شرایط مشاوره در سایت را ملاحظه نموده در صورت لزوم با شماره های مندرج در صفحه اصلی تماس حاصل فرمایید . از پرسش هرگونه سوالات در قسمت نظرات یا دیدگاه ها خودداری نمایید لذا پاسخگو نمی باشیم و دیدگاه ها به منظور ارسال نظرات درباره محتواهای وب سایت می باشد . با تشکر مصطفی محمدی

2 پاسخ
  1. مرتضی دژه
    مرتضی دژه می گوید

    سلام
    همسرم الان به مدت سه روز به همراه دو تا بچهام خانه را ترک کرده .لطفاً پاسخ دهید که چکار باید انجام دهم از لحاظ قانون

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 1 =