ملاقات با کودک در دادگاه خانواده

در ماده ۱۱۷۴ قانون مدنی مقرر شده است در صورتی که والدین کودک به هر علتی، در یک منزل سکونت نداشته باشند، هر یک از آنها که طفل تحت سرپرستی و حضانت او نمی باشد، حق ملاقات فرزند خود را دارد. تعیین زمان و مکان ملاقات و سایر جزئیات مربوط به آن در صورت اختلاف بین ابوین {پدر و مادر} با دادگاه است.

در خصوص حضانت فرزند رجوع شود به سایت وکیل سرا: حضانت فرزند؛ زیر و بم حقوقی | وکیل خانواده

در خصوص مطلب مرتبط رجوع شود به سایت وکیل سرا: حقوق فرزندان طلاق

در خصوص ملاقات فرزند، در دادگاهها، ملاک و رویه یکسانی وجود ندارد. ممکن است یک دادگاه به وضعیت اخلاقی پدر یا مادر توجه کند و دادگاه دیگر نیازهای روحی و عواطف فرزند را ملاک قرار دهد. محل سکونت والدین، وضعیت شغلی و ساعات کاری نیز در تصمیم گیری دادگاه موثر است.

محل ملاقات با کودک
دادگاه می تواند برای محل ملاقات یکی از والدین مکانی را مشخص کند. این مکان می‌تواند منزل مادر یا پدر یا منزل یکی از نزدیکان یا مکان عمومی باشد یا اینکه فرزند برای ملاقات در اختیار طرف مقابل باشد که برای مدت معینی هر کجا می خواهند بروند.

در قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۹۱ یکی از تغییراتی که نسبت به قانون سابق وجود دارد این است که حق ملاقات با کودک صرفاً توسط والدین نیست بلکه حق ملاقات برای سایر بستگان نیز وجود دارد. ملاک تعیین حق ملاقات برای سایر بستگان، وابستگی عاطفی و مصلحت طفل بیان گردیده است. حتی گفته شده است که در صورت لزوم، دادگاه میتواند بر نحوه اجرای ملاقات ناظر تعیین کند (قسمت انتهایی ماده ۲۹ و ماده ۴۱ قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۹۱)
دادنامه ای در خصوص ملاقات فرزند

در خصوص دادخواست خانم … فرزند … به طرفیت آقای … فرزند … به خواسته تعیین برنامه ملاقات فرزند مشترک به نام … متولد … دادگاه با توجه به اظهارات خواهان و دفاعیات خوانده مندرج در صورتجلسه مورخ و احراز اینکه طرفین به رغم وجود علقه زوجیت جدای از یکدیگر زندگی می‌کنند، بنابراین، موضوع را از مصادیق ماده ۱۱۷۳ قانون مدنی دانسته و به خواهان اجازه می‌دهد هر هفته یک نوبت هر جمعه از ساعت 10صبح الی 18 بعد از ظهر فرزند یاد شده خود را جهت ملاقات در اختیار بگیرد و خوانده را به  فراهم  و میسر کردن امکان انجام ملاقات ملزم و محکوم می نماید. چنانچه پس از قطعیت این حکم، خوانده از اجرای مفاد آن خودداری ورزد، مشمول مقررات جلوگیری از ملاقات فرزند مشترک خواهد بود. محل تحویل و بازگرداندن کودک قبل و پس از ملاقات، منزل فعلی کودک واقع در… تعیین می گردد. رای صادره حضوری محسوب و ظرف ۲۰ روز پس از ابلاغ قابل تجدیدنظرخواهی در محاکم تجدیدنظر استان می باشد.

سوال: اگر دادگاه در پرونده طلاق زوجین، در دادنامه صادره (گواهی عدم امکان سازش) برنامه ملاقات را تعیین نماید آیا امکان دارد دادخواست مجددی برای تغییر برنامه ملاقات مطرح نمود؟

در خصوص مطلب مرتبط رجوع شود به سایت وکیل سرا: ناگفته های دعاوی خانواده
جواب: اگر خوانده مخالفت کند دادگاه به استناد بند ۲ ماده ۸۴ قانون آیین دادرسی مدنی قرار رد دعوا به لحاظ اعتبار امر مختومه صادر خواهد کرد.
تجربه وکالتی: والدین عاقل، معمولا، در خصوص ملاقات فرزند میان یکدیگر توافق می نمایند و به رغم اختلافات خود، هرگز این مسئله را به دادگاه نخواهند کشاند. بعید به نظر می رسد که دادگاه در خصوص ملاقات، بهتر از والدین کودک عمل کند.

وکیل سرا؛
مصطفی محمدی: وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی
عضو کانون وکلای دادگستری مرکز


قابل توجه کاربران گرامی وب سایت وکیل سرا :

به منظور ارتقاء کیفیت مشاوره و اختصاص دادن فرصت کافی برای هر یک از موکلین گرامی ، خواهشمند است قسمت شرایط مشاوره در سایت را ملاحظه نموده در صورت لزوم با شماره های مندرج در صفحه اصلی تماس حاصل فرمایید . از پرسش هرگونه سوالات در قسمت نظرات یا دیدگاه ها خودداری نمایید لذا پاسخگو نمی باشیم و دیدگاه ها به منظور ارسال نظرات درباره محتواهای وب سایت می باشد . با تشکر مصطفی محمدی

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 3 =