وکیل دادگستری

مرور زمان کیفری

مرور زمان، گذشت مدتی است که پس از آن، جنبه ی کیفری عمل، مشمول عدم تعقیب شده و از بین می رود. مثلا مرور زمان شکایت کیفری چک بی محل، شش ماه (180 روز) از تاریخ صدور گواهی عدم پرداخت (برگشت خوردن چک) است. مرور زمان در قانون مجازات اسلامی مصوب 1392 (مواد 105 و 107) به دو بخش تقسیم شده است: 1) مرور زمان تعقیب 2) مرور زمان اجرا

1 . مرور زمان تعقیب: به موجب ماده 105 قانون مجازات اسلامی مصوب 1392، مرور زمان در صورتی موجب موقوفی تعقیب کیفری است که اولا جرم موجب تعزیر باشد، ثانیا از تاریخ وقوع جرم تا انقضای مواعدی که قانون مقرر کرده، تعقیبی صورت نگرفته باشد و چنانچه تعقیبی صورت گرفته یا تحقیق انجام شده است، از تاریخ آخرین اقدام تعقیبی یا تحقیقی تا انقضای مواعد مقرر در قانون به صدور حکم قطعی منتهی نشده باشد. ترتیب و مدت مرور زمان در جرایم تعزیری مختلف به صورت زیر است:

الف- در جرایم تعزیری درجه یک تا سه: با انقضای پانزده سال

ب- در جرایم تعزیری درجه چهار: با انقضای ده سال

پ– در جرایم تعزیری درجه پنج: با انقضای هفت سال

ت- در جرایم تعزیری درجه شش: با انقضای پنج سال

ث- در جرایم تعزیری درجه هفت و هشت: با انقضای سه سال

مرور زمان اجرا: در قانون مجازات اسلامی، بین مرور زمان تعقیب و اجرا تفاوت وجود دارد. مثلا در خصوص یک جرم، مرور زمان تعقیب آن پنج سال است اما مرور زمان اجرای مجازات همان جرم، پس از صدور حکم قطعی مدت هفت سال در نظر گرفته شده است (جرایم تعزیری درجه 6). مرور زمان اجرای احکام قطعی تعزیری از تاریخ قطعیت حکم شروع می شود (ماده 107قانون مجازات اسلامی) که به صورت زیر است:

الف-  در جرایم تعزیری درجه یک تا سه: با انقضای بیست سال

ب- در جرایم تعزیری درجه چهار: با انقضای پانزده سال

پ – در جرایم تعزیری درجه پنج: با انقضای ده سال

ت- در جرایم تعزیری درجه شش: با انقضای هفت سال

ث- در جرایم تعزیری درجه هفت و هشت: با انقضای پنج سال

لازم به ذکر است در صورتی که قرار موقوفی تعقیب یا موقوفی اجرای حکم صادر شود، این مسئله، مانع از استیفای ضرر و زیان مدعی خصوصی یعنی مال باخته ی متضرر از جرم نخواهد بود؛ یعنی متضرر از جرم می تواند دعوای خصوصی را در مرجع صالح اقامه نماید( ماده 113 قانون مجازات اسلامی)

یک نکته صرفا جهت اطلاع و آگاهی کسانی که گاهی در خصوص شکایت از، به اصطلاح، بالادستی های خود در شرکتهای هرمی می پرسند: مرور زمان شکایت در خصوص عضو گیران شرکتهای هرمی هفت سال و مرور زمان اجرای حکم این افراد، ده سال است.

مصطفی محمدی: وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی (عضو کانون وکلای دادگستری مرکز)

 

 

 

 


قابل توجه کاربران گرامی وب سایت وکیل سرا :

به منظور ارتقاء کیفیت مشاوره و اختصاص دادن فرصت کافی برای هر یک از موکلین گرامی ، خواهشمند است قسمت شرایط مشاوره در سایت را ملاحظه نموده در صورت لزوم با شماره های مندرج در صفحه اصلی تماس حاصل فرمایید . از پرسش هرگونه سوالات در قسمت نظرات یا دیدگاه ها خودداری نمایید لذا پاسخگو نمی باشیم و دیدگاه ها به منظور ارسال نظرات درباره محتواهای وب سایت می باشد . با تشکر مصطفی محمدی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + 15 =