وکیل طلاق توافقی

مختصر آراء دیوان عدالت اداری در موضوعات شهرداری

1- نصب کرکره و درب به کوچه بر خلاف مفاد پروانه ساختمانی، از جمله تخلفات ساختمانی بوده و موجب صدور رای به جمع آوری واعاده به وضع پروانه صادر شده در کمیسیون ماده صد می باشد (دادنامه شماره شعبه ۲۹ دیوان عدالت اداری)

۲- تبدیل زیرزمین، به واحد مسکونی، احداث بنا در طبقه همکف و تصرف کوچه از جمله تخلفات ساختمانی و موجب صدور رای به تخریب بنا، قلع، رفع تصرف و اعاده به حالت اولیه حسب مورد در کمیسیون ماده صد می باشد.

۳- تبدیل خرپشته به انباری و اضافه بنا در فضای باز حیاط برخلاف پروانه و نقشه ساخت، از موجبات صدور رأی به اعاده در کمیسیون ماده صد می باشد (دادنامه شماره 3143 ۰۲90 ۰۹ ۷ ۹۹ ۹۱۰ شعبه ۲۹ دیوان عدالت اداری سال ۱۳۹۱)

۴- کم بودن تخلفات، عدم ذکر موارد مغایر با اصول ثلاثه (شهرسازی، فنی، بهداشتی)، عدم وجود شاکی خصوصی و معارض، تزلزل در ارکان و استحکام بنا و از بین رفتن ثروت ملی از جمله دلایل نقض حکم تخریب کمیسیون ماده ۱۰۰ به رغم احداث بنای مسکونی بدون پروانه مازاد بر تراکم می باشد (دادنامه شماره 9109970902902924 شعبه ۲۹ دیوان عدالت اداری سال ۱۳۹۱)

۵- تبدیل پارکینگ به مسکونی و تجاری از جمله تخلفات ساختمانی و موجبات صدور رای به تخریب یا پرداخت جریمه در کمیسیون ماده صد می باشد (دادنامه شماره 9109970902903120شعبه ۲۹ دیوان عدالت اداری)

۶- به موجب تبصره ۱ ماده واحده قانون نحوه تقویم ابنیه و املاک و اراضی مورد نیاز شهرداری‌ها مصوب ۷۰/۸/۲۸ تقویم ابنیه، املاک و اراضی مورد نیاز شهرداری برعهده هیئت سه نفره کارشناسان رسمی دادگستری می باشد و نظر کارشناسی در این خصوص قاطع دعوا می باشد. رسیدگی به اعتراض شاکی در خصوص نحوه محاسبه و قیمت گذاری کارشناسان و همچنین مطالبه مابه التفاوت قیمت ملک خارج از مصادیق مندرج در ماده ۱۳ قانون دیوان عدالت اداری بوده و در صلاحیت دادگاه عمومی حقوقی محل استقرار ملک میباشد (دادنامه شماره 9109970900801396 شعبه ۸ دیوان عدالت اداری)

۷-  نصب کانکس، به عنوان احداث بنا تلقی نمی شود و بنابراین، مصداق ساخت و ساز غیر مجاز نمی باشد (دادنامه 9109970902903048شماره شعبه ۲۹ دیوان عدالت اداری)

۸-  تبدیل زیرزمین به واحد مسکونی، احداث بنا در طبقه همکف و تصرف کوچه از جمله تخلفات ساختمانی و موجبات صدور رای و تخریب بنا،قلع، رفع تصرف و اعاده به حالت اولیه، حسب مورد، در کمیسیون ماده صد می باشد.

9-  احداث دفتر کار با سقف تیرآهن، سوله با سقف ایرانیت و حوضچه بدون مجوز در کاربری باغ، به رغم پرداخت مالیات، عوارض، حق بیمه و داشتن پروانه کسب از جمله  تخلفات ساختمانی و موجبات صدور رای به تخریب در کمیسیون ماده صد می باشد.

10- تخریب منحصرا از طریق رای کمیسیون ماده ۱۰۰ صورت می گیرد و در هنگام وقوع تخلف، مأموران شهرداری صرفاً می بایست از احداث بنا جلوگیری نمایند و حق تخریب و قلع و قمع ندارند.

مصطفی محمدی: وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی

عضو کانون وکلای دادگستری مرکز


قابل توجه کاربران گرامی وب سایت وکیل سرا :

به منظور ارتقاء کیفیت مشاوره و اختصاص دادن فرصت کافی برای هر یک از موکلین گرامی ، خواهشمند است قسمت شرایط مشاوره در سایت را ملاحظه نموده در صورت لزوم با شماره های مندرج در صفحه اصلی تماس حاصل فرمایید . از پرسش هرگونه سوالات در قسمت نظرات یا دیدگاه ها خودداری نمایید لذا پاسخگو نمی باشیم و دیدگاه ها به منظور ارسال نظرات درباره محتواهای وب سایت می باشد . با تشکر مصطفی محمدی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − 1 =