سایت وکیل

محاسبۀ مقدار قدرالسهم آپارتمان از عرصه

مجتمع آپارتمانی دارای قسمتهای اشتراکی و قسمتهای اختصاصی است.

1 . قسمتهای اشتراکی، عبارت است از قسمتهایی از ساختمان که حق استفاده از آن برای مالک یک آپارتمان یا چند آپارتمان اختصاص داده نشده است و این قسمتها به همۀ آپارتمانها تعلق دارد.

  1. قسمتهای اختصاصی عبارت است از قسمتی که برای استفادۀ انحصاری شرکا تعیین و تخصیص یافته است. قسمتهای اختصاصی با مساحت و حدودی که دارند به طور مستقل مورد انتقال واقع می­شوند ولی انتقال قسمتهای اشتراکی یا مشاعات به تبع انتقال قسمت اختصاصی است و مقدار آن قدرالسهمی است که با توجه به مساحت مفروز به او تعلق پیدا خواهد کرد. در نتیجه با انتقال همۀ واحدهای یک مجموعه برای مالک یا مالکان اولیه سهمی باقی نخواهد ماند. قدرالسهم از عرصه به نسبت قسمت مفروز، غیر قابل تفکیک و محکوم به اشتراک است.
  2. وکیل ملکی

    وکیل ملکی

تعیین مقدار قدرالسهم از عرصه به نسبت آپارتمان همواره در تقسیم ماترک، در تخریب و نوسازی مجموعه­های قدیمی و در نظریه های کارشناسی ضرورت پیدا می­کند. مقدار قدرالسهم(قدرالحصه) هر آپارتمان در یک مجموعه با فرمول زیر قابل محاسبه است: مساحت آپارتمان(واحد) مورد نظر را در مساحت زمین ضرب می­کنیم؛ سپس عدد به دست آمده را بر مجموع مساحت کل آپارتمانها(کل واحدها) تقسیم می­کنیم؛ نتیجۀ حاصل، قدرالسهم شما خواهد بود.

این نوع محاسبه در حالی است که همۀ آپارتمانهای مجموعه تقریبا دارای انباری و پارکینگ معادل هم باشند. در صورتی که وضعیت یک یا چند آپارتمان به صورتی باشد که آپارتمان دارای دو واحد پارکینگ یا انباری به مرتب بزرگتر از سایرین باشد یا به فرض، چند واحد آپارتمان فاقد پارکینگ باشند و بخواهیم وجود اضافی­ها یا نبودن پارکینگ و انباری برای آپارتمانها را در محاسبه لحاظ کنیم می­توان با منظور داشتن ضریبی بر مبنای تفاوت ارزش متری آپارتمان با ارزش متری انباری یا پارکینگ، مساحت انباری یا پارکینگ یا هر دو را در این محاسبه دخالت داد.

برای مثال، اگر در زمینی به مساحت پانصد متر مربع، تعداد یازده واحد آپارتمان به شرح زیر ساخته شده باشد:

  • 6 واحد هر یک به مساحت 120 متر مربع
  • 4 واحد هر یک به مساحت 150 متر مربع
  • 1 واحد به مساحت 180 متر مربع

در نتیجه، مجموع مساحت تمام واحدها(120*6)+(150*4)+(180*1) : 1500 متر مربع

با فرض اینکه ارزش هر متر انباری معادل یک بیستم ارزش هر متر آپارتمان باشد؛  و برای مثال،  10 واحد انباری هر یک به مساحت 5 متر مربع برای واحدهای 120 متری و 150 متری، و نیز یک واحد انباری برای آپارتمان 180 متری به مساحت 30 متر مربع داشته باشیم؛ در اینصورت، لحاظ مساحت همۀ انباری­ها برای محاسبۀ قدرالسهم از عرصه چنین خواهد شد:

عدد 5 را ضرب در یک بیستم می­کنیم؛ می­شود بیست و پنج صدم متر مربع( یعنی قدرالسهم هر یک از انباری­های 5 متری از کل عرصه برابر است با بیست و پنج صدم متر مربع.) دقت شود که تعداد 10 واحد در این گروه هستند.

انباری 30 متری را ضرب در یک بیستم می­کنیم؛ می­شود یک ونیم متر مربع( یعنی قدرالسهم انباری 30 متری از کل عرصه برابر است با یک و نیم متر مبع.) دقت شود که فقط یکی از  واحدها در این قسمت جای دارد.

حالا با توجه به اینکه کلا 10 واحد با انباری 5 متری داریم، عدد 10 را در بیست و پنج صدم ضرب می­کنیم و نتیجه را با یک ونیم متر مربع که مربوط به انباری 30 متری است جمع می­کنیم، نتیجه می­شود 4 متر مربع.

این 4 متر مربع را از کل مساحت عرصه که 500 متر مربع است کسر می­کنیم؛ نتیجه می­شود 496 متر مربع

حالا برای محاسبۀ قدرالسهم واحد 120 متر، عدد 120 را در 496 ضرب کرده و نتیجه­اش را بر مجموع مساحت کل واحدها که 1500 متر مربع است تقسیم می­کنیم. برای واحدهای 150 متری هم به همین صورت(496*150) تقسیم بر 1500. همچنین در خصوص واحد 180 متری

در انتها، آن بیست و پنج صدم قدرالسهم مربوط به انباری این واحد را یا نتیجۀ حاصل از فوق جمع می­کنیم. در خصوص واحد 180 متری، با توجه به آنچه در بالا محاسبه گردید، قدرالسهم مربوط به انباری­اش یک و نیم متر مربع لحاظ می­شود.

مصطفی محمدی: وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی در موضوعات ملکی، ساختمانی و ثبتی


قابل توجه کاربران گرامی وب سایت وکیل سرا :

به منظور ارتقاء کیفیت مشاوره و اختصاص دادن فرصت کافی برای هر یک از موکلین گرامی ، خواهشمند است قسمت شرایط مشاوره در سایت را ملاحظه نموده در صورت لزوم با شماره های مندرج در صفحه اصلی تماس حاصل فرمایید . از پرسش هرگونه سوالات در قسمت نظرات یا دیدگاه ها خودداری نمایید لذا پاسخگو نمی باشیم و دیدگاه ها به منظور ارسال نظرات درباره محتواهای وب سایت می باشد . با تشکر مصطفی محمدی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 5 =