وکیل کیفری

قرار و اعتراض اناطه

قرار اناطه

قرار اناطه قراری است که در نتیجۀ آن تعقیب امر کیفری به نتیجۀ دادرسی در یک امر مدنی مرتبط، منوط و موکول می شود. به عنوان مثال، در صورتی که تخریب عمدی دیوار مشترک مورد شکایت یکی از دو شریک واقع شود و مشتکی عنه ادعا کند که شاکی در دیوار مورد شکایت مالکیتی ندارد، تعقیب متهم در فرض احراز تخریب توسط او به شرط دیگری نیز نیاز دارد و آن شرط اثبات مالکیت کسی است که علیه متهم شکایت کرده است. در این صورت، قاضی دادسرا قرار اناطه صادر می کند.

در فاصلۀ بین صدور قرار اناطه و انقضای مهلت یک ماه از تاریخ ابلاغ قرار به شاکی، به پرونده وقت احتیاطی داده خواهد شد. پس از یک ماه، چنانچه گواهی ارائه شود، دادسرا منتظر حکم نهایی قطعی می ماند و اگر گواهی ارائه نشد تصمیم مقتضی اتخاذ خواهد کرد.

پس از صدور قرار اناطه و موافقت دادستان اگر متهم تحت قرار تأمین بازداشت باشد از آنجایی که با رعایت سایر شرایط، مجرم دانستن متهم متوقف به صدور رأی مقتضی از دادگاه است لذا دلیلی بر بقای قرار تأمین صادره وجود نداشته و این قرار ملغی اثر خواهد شد و، در نتیجه، در فرض بازداشت بودن متهم او باید بلافاصله آزاد شود و اگر وثیقه ای سپرده باشد باید از آن رفع بازداشت به عمل آید.

شایان ذکر است تبصرۀ 1 مادۀ 21 قانون آیین دادرسی کیفری مصوب 1392 مقرر کرده است که قرار اناطه باید به نظر دادستان برسد. بنابراین، کسب نظر دادستان بعد از صدور قرار اناطه ضروری است.

اعتراض به قرار اناطه

اعتراض به قرار اناطه ظرف 10 روز از تاریخ ابلاغ آن خواهد بود (تبصرۀ مادۀ 270 قانون آیین دادرسی کیفری) و هزینه ای ندارد. در صورتی که دادگاه قرار اناطه را تأیید کند، مهلت یک ماهه اقامۀ دعوا در دادگاه حقوقی از تاریخ ابلاغ رأی دادگاه در تأیید قرار اناطه شروع خواهد شد. در ضمن، رسیدگی به اعتراض شاکی نسبت به قرار اناطه در صلاحیت دادگاهی است که نسبت به دادرسی در خصوص اتهام مطرح در پروندۀ زمینۀ صدور قرار اناطه صلاحیت دارد. برای مثال، در خصوص جرم تخریب، از آنجایی که در صلاحیت دادگاه کیفری دو می باشد، اعتراض به قرار اناطۀ صادره در پروندۀ این شکایت نیز در دادگاه کیفری دو رسیدگی خواهد شد. این قاعده در مورد اختلاف بین دادستان و بازپرس در خصوص این قرار نیز حاکم است. البته چناچه اصل جرم در صلاحیت دادرسی دادگاه کیفری یک باشد و این دادگاه در شهرستان محل صدور قرار اناطه تشکیل نشده باشد، اعتراض به قرار اناطه، توسط دادگاه کیفری دو آن شهرستان رسیدگی خواهد شد( مادۀ 271 قانون آیین دادرسی کیفری )

منبع : وکیل سرا | www.Vakilsara.ir

 

شاید این مطلب برای شما مفید باشد :   قرار جلب به دادرسی

قابل توجه کاربران گرامی وب سایت وکیل سرا :

به منظور ارتقاء کیفیت مشاوره و اختصاص دادن فرصت کافی برای هر یک از موکلین گرامی ، خواهشمند است قسمت شرایط مشاوره در سایت را ملاحظه نموده در صورت لزوم با شماره های مندرج در صفحه اصلی تماس حاصل فرمایید . از پرسش هرگونه سوالات در قسمت نظرات یا دیدگاه ها خودداری نمایید لذا پاسخگو نمی باشیم و دیدگاه ها به منظور ارسال نظرات درباره محتواهای وب سایت می باشد . با تشکر مصطفی محمدی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 1 =