وکیل دادگستری

قذف

ماده 245 قانون مجازات اسلامی: «قذف عبارت است از نسبت دادن زنا یا لواط به شخص دیگر، هر چند مرده باشد.»

نکته 1: حد قذف هشتاد ضربه شلاق است.

نکته 2: اگر زنی ادعا کند که مردی با او زنا کرده است و نتواند آن را اثبات کند، مستوجب حد قذف است.

ماده 246- قذف باید روشن و بدون ابهام بوده، نسبت دهنده به معنای لفظ آگاه و قصد انتساب داشته باشد گرچه مقذوف یا مخاطب در حین قذف از مفاد آن آگاه نباشد.

تبصره- قذف علاوه بر لفظ با نوشتن هر چند به شیوه ی الکترونیکی نیز محقق می شود.

اگر کسی به دیگری بگوید که تو با فلانی رابطه ی نامشروع داری، قذف محقق نشده است. زنا و لواط در قانون معنا و تعریف مشخصی دارد و البته اگر کسی به دیگری بگوید تو زناکاری، در این صورت، مرتکب جرم قذف شده است.

ماده 247- «هرگاه کسی به فرزند مشروع خود بگوید “تو فرزند من نیستی” یا به فرزند مشروع دیگری بگوید “تو فرزند پدرت نیستی”، قذف مادر وی محسوب می شود.»

ماده 252- «کسی که به قصد نسبت دادن زنا یا لواط به دیگری، الفاظی غیر از زنا یا لواط به کار ببرد که صریح در انتساب زنا یا لواط به افرادی از قبیل همسر، پدر، مادر، خواهر یا برادر مخاطب باشد، نسبت به کسی که زنا یا لواط را به او نسبت داده است، محکوم به حد قذف و درباره مخاطب اگر به علت این انتساب اذیت شده باشد، به مجازات توهین محکوم می گردد.»

نکته: اگر کسی به زنش بگوید تو باکره نبودی، موجب محکومیت گوینده به مجازات توهین (تا 74 ضربه شلاق یا جزای نقدی) خواهد شد. جهت ملاحظه ی مجازات قانونی در خصوص توهین، به ماده ی 608 قانون مجازات اسلامی (تعزیرات) مراجعه شود.

ماده 255- «حد قذف حق الناس است و تعقیب و اجرای مجازات منوط به مطالبه ی مقذوف است. در صورت گذشت مقذوف در هر مرحله، حسب مورد تعقیب، رسیدگی و اجرای مجازات موقوف می شود.»

نکته1: کسی که از حد قذف گذشت نماید نمی تواند دوباره آن را درخواست کند.

نکته2: هرگاه دو نفر یکدیگر را قذف کنند، خواه قذف آنها همانند خواه مختلف باشد، به سی و یک تا هفتاد و چهار ضربه شلاق تعزیری درجه شش محکوم می شوند. (بند ث و تبصره ماده 261 قانون مجازات اسلامی)

نکته 3: حد قذف اگر اجرا نشده و مقذوف نیز گذشت نکرده باشد به همه ی ورثه به غیر از همسر منتقل می شود و هر یک از ورثه می تواند تعقیب و اجرای آن را مطالبه کند هر چند دیگران گذشت کرده باشند. (ماده 260 قانون مجازات اسلامی)

مصطفی محمدی: وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی (عضو کانون وکلای دادگستری مرکز)

 

 

 


قابل توجه کاربران گرامی وب سایت وکیل سرا :

به منظور ارتقاء کیفیت مشاوره و اختصاص دادن فرصت کافی برای هر یک از موکلین گرامی ، خواهشمند است قسمت شرایط مشاوره در سایت را ملاحظه نموده در صورت لزوم با شماره های مندرج در صفحه اصلی تماس حاصل فرمایید . از پرسش هرگونه سوالات در قسمت نظرات یا دیدگاه ها خودداری نمایید لذا پاسخگو نمی باشیم و دیدگاه ها به منظور ارسال نظرات درباره محتواهای وب سایت می باشد . با تشکر مصطفی محمدی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − 3 =