وکیل پایه یک دادگستری

طلاق عاطفی

طلاق یکی از معضلات اجتماعی در جوامع به ویژه جامعه ما می باشد. در جامعه مدرن فعلی هرچه ازدواجها دشوارتر و در مقیاس کوچکتری صورت میگیرد شمار طلاقها بیشتر شده مخصوصاً طلاق توافقی؛ به طوری که در حال حاضر، آمار طلاق در کشور ما رشد بسیار چشمگیری داشته و ظاهرا از ازدواج پیشی گرفته یا در حال پیشی گرفتن است. آمار سازمان ثبت احوال حکایت از آن دارد که از هر ۶ ازدواج یک مورد به طلاق منجر میشود و این واقعیت، همچنان فزاینده پیش می رود.

متاسفانه، به واسطه ی شغلی و به عنوان یک وکیل دادگستری شاهد آن هستیم که پدیده طلاق هر سال، بیشتر از سال قبل می شود. گرچه شاید بتوان بخش بسیار بسیار اندکی از تقصیر را گردن وکیل دادگستری انداخت که تلاش بیشتری در جهت عدم وقوع طلاق به کار نمی گیرد اما این فقط یک سوء ظن است؛ وکیل دادگستری در افزایش آمار طلاق دخالتی ندارد بلکه حتی باید گفت وکلایی هستند که مانع طلاق می گردند، حال چه به دلیل ماهیت شغلی وکالت و چه به لحاظ شرافت و انسانیت خود.

معمولا طلاق های ثبت شده در دفاتر ازدواج و طلاق به واسطه اینکه در اداره ثبت احوال به ثبت می رسند و آمارهای آن منتشر میگردد ملاک رسمی در بیان آمار طلاق هستند. این در حالی است که بسیاری از طلاق های خانواده رسمی نیست و به رغم مشکلات عدیده، زوجین به دلایل متعددی حاضر به طلاق رسمی نمی گردند: داشتن فرزند، نگرانی از قضاوت جامعه در خصوص افراد مطلقه خصوصاً زنان مطلقه، ترس و دلهره از تحمل ناپذیری روزهای بعد از طلاق، نگرانی برخی از زنان از تنگناهای مای و اقتصادی و….لذا می بینیم که این افراد حاضرند مشکلات را تحمل کرده اما انگ مطلقه بودن را از خود دور کنند.

بسیاری از روانشناسان و جامعه شناسان طلاق عاطفی را مخرب تر از طلاق ثبت شده و رسمی می انگارند. ایشان بر این عقیده اند که افراد درگیر در طلاق های عاطفی در معرض مشکلات زیادی همچون خیانت به همسر، افسردگی طولانی، ناامیدی، کج خلقی و….  هستند.

عمده دلایل طلاق: بیکاری و فقر ناشی از آن، اعتیاد، مشکلات مالی و استرس ناشی از آن، خیانت به همسر، عدم لذت از رابطه زناشویی، سوء رفتار، عدم درک متقابل زوجین از یکدیگر، تفاوت های فرهنگی، اختلاف سنی زیاد و مواردی از این قبیل. گاهی یک یا چند تا از این موارد وجود دارد اما الزاماً منجر به طلاق نمی گردد.

تجربه یک وکیل: در میان پرونده های وکالتی که به عنوان وکیل دادگستری، وکیل یکی از زوجین بوده ام می توان گفت که عمده ترین دلیل  طلاق عاطفی عدم رضایت زوجین از رابطه جنسی می باشد. گرچه این دلیل طلاق عاطفی، شاید به خاطر احساس شرم،  کمتر به وضوح و آشکارا بیان می گردد. در کتاب های حقوق خانواده ، دادگاههای خانواده، و در میان وکلای دادگستری فعال در حیطه مسائل خانواده و طلاق، راجع به انواع طلاق (طلاق خلع، طلاق مبارات، طلاق توافقی، طلاق یک طرفه، طلاق غیابی و…) زیاد صحبت میشود و پرونده های متعددی وجود دارد اما کمتر کسی در خصوص طلاق عاطفی و دلایل طلاق عاطفی مطلبی بدیع می گوید و راهکار موثری ارائه میدهد. طلاق را صرفاً نمیتوان و نباید در آمارها جستجو کرد. ناگفته های طلاق گاهی خودش گفته های بسیاری در نهان دارد.

وکیل سرا؛

مصطفی محمدی: وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی

وکیل پرونده های خانواده و طلاق

عضو کانون وکلای دادگستری مرکز

وکیل خانواده

 

 


قابل توجه کاربران گرامی وب سایت وکیل سرا :

به منظور ارتقاء کیفیت مشاوره و اختصاص دادن فرصت کافی برای هر یک از موکلین گرامی ، خواهشمند است قسمت شرایط مشاوره در سایت را ملاحظه نموده در صورت لزوم با شماره های مندرج در صفحه اصلی تماس حاصل فرمایید . از پرسش هرگونه سوالات در قسمت نظرات یا دیدگاه ها خودداری نمایید لذا پاسخگو نمی باشیم و دیدگاه ها به منظور ارسال نظرات درباره محتواهای وب سایت می باشد . با تشکر مصطفی محمدی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 5 =