دفتر وکالت
به این پست امتیاز دهید

 سوال و جواب در گفتگو با وکیل دادگستری

سوال 1: تکلیف حضانت مادر نسبت به کودک، بعد از رسیدن به سن هفت سالگی، در صورت زندانی بودن پدر و ایجاد اختلاف در این مورد چیست و دعوی به طرفیت چه کسی باید مطرح شود؟

جواب: طبق ماده 1169 قانون مدنی (اصلاحی 8/9/1382 مجمع تشخیص مصلحت نظام) برای حضانت و نگهداری طفلی که والدین او جدا از یکدیگر زندگی می کنند، مادر تا سن هفت سالگی اولویت دارد و پس از آن، حضانت با پدر است. اما اگر پدر زندانی باشد، حضانت مادر همچنان ادامه خواهد یافت مگر اینکه اختلاف شود که در این صورت، حضانت طفل با رعایت مصلحت کودک به تشخیص دادگاه می باشد و دعوی باید به طرفیت پدر مطرح شود. رویه دادگاههای خانواده با توجه به قید «رعایت مصلحت کودک» بیشتر بر این است که حضانت مادر همچنان باقی بماند.

سوال 2: اگر اداره ی ثبت احوال برای فردی شناسنامه صادر نکند، چه اقدامی باید کرد؟

جواب: با توجه به ماده یک و ماده 14 و بند 7 ماده 16 قانون ثبت احوال مصوب 1355 با اصلاحات بعدی مصوب 1363 در صورتی که شخص در سنین بالا فاقد شناسنامه باشد و به اداره ثبت احوال مراجعه و این اداره از صدور شناسنامه خودداری کند بدون اینکه کتبا جواب منفی به او بدهد، در این صورت، ذی نفع باید دادخواست الزام اداره ثبت احوال به صدور شناسنامه مطرح کند. رسیدگی به این خواسته، در صلاحیت دادگاههای عمومی حقوقی (دادگستری) و نه دیوان عدالت اداری  است.

سوال3: اگر اسم کوچک کسی در شناسنامه اشتباه نوشته شده باشد، مثلا زکریا را، به اشتباه، ذکریا نوشته باشند یا راضیه را رضیه نوشته باشند و مواردی از این قبیل، صاحب شناسنامه چه اقدامی باید بکند؟

جواب: کشف اشتباه در مندرجات اسناد سجلی، چنانچه از مصادیق اشتباهات مذکور در ماده 3 قانون ثبت احوال باشد، در هیئت حل اختلاف مذکور در ماده 3 مورد رسیدگی قرار می گیرد. با توجه به اینکه ذکریا و رضیه، جزو مصادیق ماده 3 قانون ثبت احوال می باشد لذا در هیئت حل اختلاف ثبت احوال رسیدگی شده و اصلاح صورت می گیرد.

سوال 4: دختر یا پسری که سن شناسنامه ای اش 18 سال است و مدعی است که سن او مثلا دو سال کمتر از آنچه در شناسنامه قید شده می باشد، آیا می تواند شخصا نسبت به تغییر سن اقدام کند؟

جواب: بله، سند سجلی (شناسنامه) مادام که با صدور حکم قطعی از اعتبار نیفتاده، قانونی و معتبر است و چون سن شخص در شناسنامه در زمان طرح دادخواست 18 سال می باشد، لذا می تواند شخصا دادخواست دهد ولو اینکه دادگاه ادعای نامبرده را بپذیرد و حکم به کاهش سن (صغر سن) بدهد، که مثلا سن مشارالیه با توجه به حکم دادگاه به 16 سال تغییر می کند. قبل از هیجده سالگی، لازم است که دادخواست توسط ولی قهری شخص زیر 18 سال (یعنی پدرش) داده شود. در ضمن، تغییر اسم (نام کوچک) و تغییر سن، شرایطی دارد که در جای دیگری در سایت وکیل سرا بیان شده است.

مصطفی محمدی: وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی


قابل توجه کاربران گرامی وب سایت وکیل سرا :

به منظور ارتقاء کیفیت مشاوره و اختصاص دادن فرصت کافی برای هر یک از موکلین گرامی ، خواهشمند است قسمت شرایط مشاوره در سایت را ملاحظه نموده در صورت لزوم با شماره های مندرج در صفحه اصلی تماس حاصل فرمایید . از پرسش هرگونه سوالات در قسمت نظرات یا دیدگاه ها خودداری نمایید لذا پاسخگو نمی باشیم و دیدگاه ها به منظور ارسال نظرات درباره محتواهای وب سایت می باشد . با تشکر مصطفی محمدی

2 پاسخ
  1. zohreh
    zohreh می گوید

    سلام.پدرم خانه ای داشتند که از ان نفری یک دانگ در مهریه دو عروس خانواده انداخته بودند.هنگام فروش خانه را ۲۸۰ میلیون قیمت کردند.پدرم سهم یک دانگ عروس ها به مبلغ ۴۶۶۰۰ را به انها پرداخت کرد و برگه ای شامل یک متن تنظیم کرد که طبق ان دیگر عروس ها نسبت به این یک دانگ هیچگونه ادعا و اعتراضی ندارند و این برگه را امضا و اثر انگشت زدند.این برگه محضری نشد چون به ما گفته بودند به این دلیل که برای دانگ عروس ها سندی تنظیم نشده و خانه کامل به نام مالک اصلی یعنی پدرم هست این برگه ها نیازی به محضری شدن ندارد و همینکه انها امضا کنند ارزش قانونی دارد.چند روز بعد هنگام تسویه حساب خانه پدرم خانه را ۲۹۰ میلیون فروخت به خاطر این ۱۰ میلیون اضافه ایا عروس ها میتوانند شکایت کنند که دانگشان از مبلغ کمتری حساب شده است یا اینکه چون عروس ها دانگشان را به پدرم فروخته اند و پدرم خانه ی خود را به کس دیگری فروخته است انها نمیتوانند شکایتی کنند؟

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − هفت =