وکیل
حدود مسئولیت مدیران در شرکتهای سهامی
به این پست امتیاز دهید

حدود مسئولیت مدیران در شرکتهای سهامی

لایحۀ اصلاح قسمتی از قانون تجارت فقط دو مادۀ صریح در تعیین حدود مسئولیت مدیران شرکتهای سهامی دارد و در زمان فعالیت شرکت، مدیران مکف­اند، به ترتیب اهمیت، مقررات قانون، اساسنامۀ شرکت و مصوبات مجامع عمومی را رعایت کنند و در صورت تخلف از مقررات آمرۀ قانون تجارت مثل عدم کسر اندوختۀ قانونی، عدم دعوت مجامع عمومی و یا تخلف از مندرجات اساسنامه مانند اقداماتی مغایر با موضوع شرکت و یا مصوبات مجامع عمومی از جمله نحوۀ پرداخت سود سهام، حسب مورد و به صورت انفرادی یا مشترک، مسئول جبران خسارات وارده به سهامداران، شرکت و یا اشخاص ثالث هستند و دادگاه با در نظر گرفتن نقش تعیین کنندۀ هر یک از آنان، حدود مسئولیت هر یک را تعیین خواهد کرد. پس از انحلال یا ورشکستگی شرکت که آغاز دوران احتضار و مرگ شرکت محسوب می­شود مسئولیت مدیران طبق مادۀ 133 “لایحه” باقی است.

در صورتی که دارایی شرکت برای تادیۀ دیون شرکت کافی نباشد و این عدم تکافو به نحوی از انحا معلول تخلفات مدیران باشد دادگاه صلاحیت دار به تقاضای هر ذی­نفعی مدیرانی را که ورشکستگی شرکت و یا کافی نبودن دارایی شرکت مستند به تخلفات آنان بوده منفردا یا متضامنا به تادیۀ آن قسمت از دیونی که پرداخت آن از دارایی شرکت ممکن نیست محکوم می­کند.

حدود تخلف از مقررات قانون و اساسنامه و مصوبات مجامع عمومی در مادۀ 142 “لایحه” ذکر شده است. چنانچه به­­رغم رعایت موارد فوق، شرکت ورشکسته شود یا دارایی ها تکافوی پرداخت دیون شرکت را نکند محملی برای مسئولیت تضامنی یاانفرادی مدیران وجود نخواهد داشت زیرا سودآوری و زیان دهی شرکتها متاثر از عوامل بسیار متعدد و گوناگونی است که ممکن است مدیران نقش تعیین کننده­ای در ایجاد و یا رفع آنها نداشته باشند.

[button color=”red” size=”big” link=”http://vakilsara.ir/%d9%88%da%a9%db%8c%d9%84-%d8%b4%d8%b1%da%a9%d8%aa/” icon=”” target=”true”]وکیل شرکت [/button]

برگرفته از کتاب شرکتهای سهامی عام؛ پیچیدگی ها و چالش­ها “صدیقه نعیمیان”

توسط: وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی “مصطفی محمدی”

منبع وکیل سرا www.vakilsara.ir کپی بدون ذکر منبع غیرقانونی بوده و پیگرد قانونی دارد .


قابل توجه کاربران گرامی وب سایت وکیل سرا :

به منظور ارتقاء کیفیت مشاوره و اختصاص دادن فرصت کافی برای هر یک از موکلین گرامی ، خواهشمند است قسمت شرایط مشاوره در سایت را ملاحظه نموده در صورت لزوم با شماره های مندرج در صفحه اصلی تماس حاصل فرمایید . از پرسش هرگونه سوالات در قسمت نظرات یا دیدگاه ها خودداری نمایید لذا پاسخگو نمی باشیم و دیدگاه ها به منظور ارسال نظرات درباره محتواهای وب سایت می باشد . با تشکر مصطفی محمدی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 5 =