وکیل

حدود مسئولیت مدیران در شرکتهای سهامی

لایحۀ اصلاح قسمتی از قانون تجارت فقط دو مادۀ صریح در تعیین حدود مسئولیت مدیران شرکتهای سهامی دارد و در زمان فعالیت شرکت، مدیران مکف­اند، به ترتیب اهمیت، مقررات قانون، اساسنامۀ شرکت و مصوبات مجامع عمومی را رعایت کنند و در صورت تخلف از مقررات آمرۀ قانون تجارت مثل عدم کسر اندوختۀ قانونی، عدم دعوت مجامع عمومی و یا تخلف از مندرجات اساسنامه مانند اقداماتی مغایر با موضوع شرکت و یا مصوبات مجامع عمومی از جمله نحوۀ پرداخت سود سهام، حسب مورد و به صورت انفرادی یا مشترک، مسئول جبران خسارات وارده به سهامداران، شرکت و یا اشخاص ثالث هستند و دادگاه با در نظر گرفتن نقش تعیین کنندۀ هر یک از آنان، حدود مسئولیت هر یک را تعیین خواهد کرد. پس از انحلال یا ورشکستگی شرکت که آغاز دوران احتضار و مرگ شرکت محسوب می­شود مسئولیت مدیران طبق مادۀ 133 “لایحه” باقی است.

در صورتی که دارایی شرکت برای تادیۀ دیون شرکت کافی نباشد و این عدم تکافو به نحوی از انحا معلول تخلفات مدیران باشد دادگاه صلاحیت دار به تقاضای هر ذی­نفعی مدیرانی را که ورشکستگی شرکت و یا کافی نبودن دارایی شرکت مستند به تخلفات آنان بوده منفردا یا متضامنا به تادیۀ آن قسمت از دیونی که پرداخت آن از دارایی شرکت ممکن نیست محکوم می­کند.

حدود تخلف از مقررات قانون و اساسنامه و مصوبات مجامع عمومی در مادۀ 142 “لایحه” ذکر شده است. چنانچه به­­رغم رعایت موارد فوق، شرکت ورشکسته شود یا دارایی ها تکافوی پرداخت دیون شرکت را نکند محملی برای مسئولیت تضامنی یاانفرادی مدیران وجود نخواهد داشت زیرا سودآوری و زیان دهی شرکتها متاثر از عوامل بسیار متعدد و گوناگونی است که ممکن است مدیران نقش تعیین کننده­ای در ایجاد و یا رفع آنها نداشته باشند.

[button color=”red” size=”big” link=”http://vakilsara.ir/%d9%88%da%a9%db%8c%d9%84-%d8%b4%d8%b1%da%a9%d8%aa/” icon=”” target=”true”]وکیل شرکت [/button]

برگرفته از کتاب شرکتهای سهامی عام؛ پیچیدگی ها و چالش­ها “صدیقه نعیمیان”

توسط: وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی “مصطفی محمدی”

منبع وکیل سرا www.vakilsara.ir کپی بدون ذکر منبع غیرقانونی بوده و پیگرد قانونی دارد .


قابل توجه کاربران گرامی وب سایت وکیل سرا :

به منظور ارتقاء کیفیت مشاوره و اختصاص دادن فرصت کافی برای هر یک از موکلین گرامی ، خواهشمند است قسمت شرایط مشاوره در سایت را ملاحظه نموده در صورت لزوم با شماره های مندرج در صفحه اصلی تماس حاصل فرمایید . از پرسش هرگونه سوالات در قسمت نظرات یا دیدگاه ها خودداری نمایید لذا پاسخگو نمی باشیم و دیدگاه ها به منظور ارسال نظرات درباره محتواهای وب سایت می باشد . با تشکر مصطفی محمدی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − 13 =