خبر حقوق و وکالت | وکیل پایه یک دادگستری

توقیف اموال سرقفلی

ب- توقیف سرقفلی

نظر به اینکه سرقفلی حق مالی است لذا توقیف آن مجاز است، ولی حقی است معلق که ممکن است به محکوم علیه تعلق بگیرد یا نگیرد. چنانچه تعلق آن به محکوم علیه مسلم باشد قابلیت فروش در مزایده و پرداخت وجه حاصل از آن به طلبکار وجود خواهد داشت.

اینکه آیا در زمان مزایدۀ سرقفلی، رضایت مالک به انتقال شرط است یا نه، باید گفت اگر محکوم علیه حق انتقال به غیر نداشته باشد، در زمان مزایده باید مالک نیز دعوت شود تا اگر خود حاضر به خرید شد، سرقفلی به او واگذار و وجه حاصل از آن در محدودۀ اجرائیه به محکوم له پرداخت شود. در این ارتباط، نظریه شماره 7.1659 مورخ 1379.12.10 اداره حقوقی قوه قضائیه نیز قابل توجه است. بر اساس نظریۀ مذکور: ” هر چند بازداشت حق کسب و پیشه یا تجارت طبق ماده 62 آئین نامۀ اجرای مفاد اسناد رسمی لازم الاجرا جایز است لکن فروش آن که منتهی به انتقال مورد اجاره به غیر می شود، بدون اجازۀ مالک مجوز قانونی ندارد، به خصوص اینکه سرقفلی، حق مالی است و نه مال مطلق و، ممکن است، این حق مالی به علت تخلفات مستاجر از بین برود لذا قبل از تبدیل حق مذکور به مال مطلق، استیفای حق دائن از آن مقدور نیست”

برگرفته از کتاب آیین دادرسی و اجرای احکام مدنی “غلامرضا موحدیان”

منبع وکیل سرا www.vakilsara.ir

شاید این مطلب برای شما مفید باشد :   رأی وحدت رویه شماره 670

قابل توجه کاربران گرامی وب سایت وکیل سرا :

به منظور ارتقاء کیفیت مشاوره و اختصاص دادن فرصت کافی برای هر یک از موکلین گرامی ، خواهشمند است قسمت شرایط مشاوره در سایت را ملاحظه نموده در صورت لزوم با شماره های مندرج در صفحه اصلی تماس حاصل فرمایید . از پرسش هرگونه سوالات در قسمت نظرات یا دیدگاه ها خودداری نمایید لذا پاسخگو نمی باشیم و دیدگاه ها به منظور ارسال نظرات درباره محتواهای وب سایت می باشد . با تشکر مصطفی محمدی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 1 =