وکیل

تفکیک یک واحد آپارتمان از یک مجموعه

در صورت خودداری مالک از انتقال یک واحد آپارتمان از یک مجموعه به خریدار، خریدار مجبور است دادخواست الزام به انتقال و تنظیم سند رسمی یک واحد آپارتمان و یک انباری و یک باب پارکینگ را از یک مجموعۀ آپارتمانی تقدیم دادگاه کند. دادگاه، حکم به الزام مالک به انتقال و تنظیم سند رسمی مورد درخواست را صادر می کند. سپس، حکم قطعیت پیدا میکند و دفترخانۀ اسناد رسمی و واحد ثبتی اجرای مفاد حکم را با این استدلال که ملک تفکیک نشده و صورتمجلس در اختیار نیست و شمارۀ آپارتمان و ضمائم آن معلوم نشده است انتقال رسمی مورد حکم را عملا ممکن نمی دانند.

خریدار در این مرحله، دادخواست دیگری به طرفیت واحد ثبتی و به خواستۀ تفکیک آپارتمان و انباری و پارکینگ مورد معاملۀ مبایعه نامۀ عادی را که در حکم دادگاه اول نیز مشخص شده است به دادگاه تقدیم میکند و متعاقبا حکم به تفکیک قطعات مورد درخواست از کل مجموعۀ ساختمانی صادر و به قطعیت می رسد. محکوم له، جهت تفکیک آپارتمان و انباری و پارکینگ مورد حکم دادگاه دوم، به واحد ثبتی مراجعه و تقاضای دفترخانۀ اسناد رسمی را جهت تفکیک قطعات مورد حکم تسلیم می نماید تا پس از اقدام ادارۀ ثبت و تنظیم صورتمجلس تفکیکی و ارسال آن به دفترخانه، انتقال رسمی قطعات آپارتمان و انباری و پارکینگ به خریدار مبایعه نامۀ عادی فراهم گردد.

وکیل

وکیل

واحد ثبتی اقدام به تفکیک ملک را مستلزم ارائۀ گواهی پایان کار ساختمان اعلام و عملا اجرای مفاد احکام دادگاه با مشکل روبرو خواهد شد. به نظر می رسد که ادارۀ ثبت با استناد به حکم دادگاه دوم می تواند یک واحد آپارتمان و انباری و پارکینگ مورد حکم را از کل مجموعۀ آپارتمانی با اخذ هزینه های مقرر فقط نسبت به مورد تفکیک به علاوه سهمی که این قطعات از مشاعات و مشترکات دارند و توسط کارشناس نقشه بردار ثبت قابل محاسبه است صورتمجلس تفکیکی را نسبت به مورد حکم تنظیم و نسخۀ ثانی را به منظور تنظیم سند رسمی به خریدار(محکوم له) در اجرای مفاد حکم اول به دفترخانه ارسال دارد. اقدام بدین نحو، ممکن و با عدالت سازگارتر و تامین کنندۀ حقوق محکوم له خواهد بود ( بخشنامۀ شمارۀ 1.40485 مورخ 85.8.16 با کد 757 ناظر بر مورد است )

برگرفته از کتاب آموزش علم ثبت املاک “علی رستمی”

منبع وکیل سرا www.vakilsara.ir


قابل توجه کاربران گرامی وب سایت وکیل سرا :

به منظور ارتقاء کیفیت مشاوره و اختصاص دادن فرصت کافی برای هر یک از موکلین گرامی ، خواهشمند است قسمت شرایط مشاوره در سایت را ملاحظه نموده در صورت لزوم با شماره های مندرج در صفحه اصلی تماس حاصل فرمایید . از پرسش هرگونه سوالات در قسمت نظرات یا دیدگاه ها خودداری نمایید لذا پاسخگو نمی باشیم و دیدگاه ها به منظور ارسال نظرات درباره محتواهای وب سایت می باشد . با تشکر مصطفی محمدی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + نه =