وکیل طلاق

تغییر اسم مذهبی یا عربی به اسم ایرانی یا فارسی

بعضی ها می پرسند آیا تغییر اسم مذهبی یا عربی به اسم اصیل ایرانی (یا اسم فارسی) امکان پذیر است؟ اگر اسم از اسماء ائمه معصومین باشد چطور؟ اگر اسم از صفات خداوند باشد یا اسم امامان شیعه یا القاب و کنیه پیامبر و امامان معصوم باشد وضعیت چگونه است؟ اسماء الحسنی چطور؟

  در جواب باید گفت بله. اما …

به موجب رأی وحدت رویه مورخ 22/1/1362 هیئت عمومی دیوان عالی کشور و رویه عملی و حال حاضر دادگاهها، تغییر اسم کوچک (تغییر نام)، در صلاحیت دادگاههای دادگستری ( دادگاههای عمومی حقوقی) است. اما نحوه اقدام در خصوص  تغییر اسم چگونه است؟ شخص می تواند بدون گرفتن وکیل دادگستری هم اقدام کند هرچند توصیه بر این است که از طریق وکیل پایه یک دادگستری اقدام شود تا نتیجه بهتری در زمان کمتری حاصل شود. وکیل متبحر و باتجربه در امور ثبت احوال بخصوص وکیلی که در پرونده های تغییر اسم، چندین پرونده موفق داشته باشد و بتواند این پرونده ها را برای موکل احتمالی بازگو کرده  با حفظ محرمانگی اسرار موکلین، به رویت و اطلاع علاقه مندان برساند؛ نه فقط حکم دادگاه بدوی بلکه حکم قطعی قابل اجرا.

در هر دو صورت، یعنی، خواه با وکیل و خواه بدون وکیل دادگستری باید با در دست داشتن شناسنامه و کارت ملی، به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه شود و دادخواست تغییر نام تنظیم و ثبت گردد (اگر دادخواست توسط وکیل دادگستری تنظیم و ثبت شود، نیازی به حضور متقاضی و اصل شناسنامه و کارت ملی در دفتر خدمات قضایی نخواهد بود؛ از صفر تا صد کار توسط وکیل دادگستری انجام خواهد شد.) سایر مدارکی که برای این کار لازم است، معمولا، استشهادیه ای است که قبلا باید تنظیم شده و بهتر است توسط 4 نفر امضا شود (امضای استشهادیه توسط  دو  نفر هم قابل پذیرش است.) خوانده (طرف) دعوی تغییر اسم، اداره ثبت احوال محل صدور شناسنامه ی  شخص خواهان است. توضیح اینکه خواهان (متقاضی) تغییر نام می تواند دادخواست خود را در محل اقامت خود، یا شهرستان محل صدور شناسنامه مطرح و ثبت کند. اغلب دادخواست های تغییر نام در محل اقامت خواهان مطرح می شود تا مردم برای حضور یافتن شهود در دادگستری، با زحمت کمتری مواجه گردند.

در روز جلسه رسیدگی، خواهان باید شهود خود را حاضر کند (در پرونده هایی که از طریق اینجانب به عنوان وکیل پایه یک دادگستری انجام شده، با توجه به شناخت و تجربه موثر در این خصوص، در مواردی، صرف استشهادیه، بدون حضور شهود در دادگاه کفایت کرده است؛ بنابراین، سپردن پرونده به وکیل دادگستری این مزیت را دارد که کار با سهولت و اطمینان بیشتری انجام خواهد شد.)

اداره ثبت احوال معمولا از طریق نماینده ثبت احوال، طی لایحه ای مخالفت خود را با تقاضای خواهان ابراز می دارد. حکمی که دادگاه صادر می کند ظرف بیست روز از ابلاغ دادنامه، قابل اعتراض (تجدیدنظرخواهی) است. در صورت تجدیدنظرخواهی، پرونده به دادگاه تجدیدنظر استان ارسال خواهد شد. نهایتا اگر نتیجه مثبت حاصل شود، خواهان با مراجعه به دادگاه بدوی، تقاضای صدور گواهی قطعیت دادنامه را می کند و با دریافت این گواهی، متعاقبا با مراجعه به ثبت احوال، و ارائه مدارک لازم ازقبیل چند قطعه عکس و تهیه فیش واریزی، ظرف مدت کوتاهی حدودا یک الی دو هفته ی کاری، شناسنامه با اسم جدید دریافت خواهد کرد.

نکته1: تغییر نام های ممنوع و همچنین تصحیح اشتباه در ثبت جنس صاحب شناسنامه، مستقیما، در صلاحیت هیئت حل اختلاف ثبت احوال بوده ضرورتی به تقدیم دادخواست در دادگاه نیست. اخیرا، دیوان عدالت اداری رایی صادر کرد که خواهان برای تغییر نام کوچک می تواند مستقیما به اداره ثبت احوال مراجعه کند؛ اما اداره ثبت احوال، قیدی به آن اضافه کرد و بدین شرح و به بیان ساده: اسمی که شخص می خواهد برای خود انتخاب کند باید از اسم نخستین (اسم اولی که در شناسنامه داشته) تعداد فراوانی بیشتری داشته باشد. یعنی مثلا، اگر اسم  شناسنامه ای کسی قاسم باشد می تواند به محسن یا مصطفی یا علی، محمد، حسین و … مستقیما از طریق اداره ثبت احوال اقدام کند. در غیر این صورت، چاره ای جز مراجعه به دادگاه نخواهد داشت. مثلا شخصی که نام او در شناسنامه مهدی است، امکان اینکه از طریق اداره ثبت احوال بتواند اسم خود را به همایون یا ارسلان یا داریوش تغییر دهد؛ بنابراین، چاره ای جز اقدام از طریق دادگاه حقوقی نخواهد داشت. البته ممکن است این رویه در آینده تغییر کند.

شاید این مطلب برای شما مفید باشد :   جرم و مجازات هک کردن کامپیوتر

در خصوص تغییر فامیلی یا همان نام خانوادگی:  تغییر نام خانوادگی، با تصویب سازمان ثبت احوال کشور خواهد بود (ماده 40 قانون ثبت احوال)؛ البته باید دانست که اینگونه نیست که متقاضی، هر نام خانوادگی را که دوست داشته باشد بتواند انتخاب کند؛ محدودیت هایی وجود دارد که با مراجعه به اداره ثبت احوال صادر کننده شناسنامه مشخص می گردد. فرزندان کبیر(یعنی هیجده سال به بالا)  می توانند برای خود، نام خانوادگی دلخواه انتخاب کنند (این مطلب در تبصره ماده 41 قانون ثبت احوال آمده است.)

ذکر این نکته لازم است که گرچه الزام و ضرورتی به اختیار کردن وکیل برای تغییر اسم وجود ندارد اما شناخت رویه شعب دادگاهها و تجربیات یک وکیل دادگستری، دارای تجربه ی پرونده های موفق که در این زمینه ها پرونده های متعددی انجام داده باشد می تواند نتایج بهتری در پی داشته باشد زیرا شیوه عمل دادگاهها یکسان و مشابه نیست و عدم شناخت این نکته ی مهم، می تواند عدم موفقیت متقاضی را به همراه داشته باشد. برای مثال، در خصوص تغییر نام، پرونده هایی که در سال 1396 توسط وکیلسرا انجام شده بدین شرح است: تغییر نام از معصومه به مهشید، رقیه به رویا، اعظم به مهتاب، حسین به آرسام، اکرم به کیمیا، ام البنین به شهره، جعفر به جهان، و موارد دیگر که هم اکنون در دادگاهها در جریان رسیدگی و صدور حکم است.


حتما بخوانید قابل توجه برخی از اسم ها

سوالات زیادی مطرح می گردد مبنی بر اینکه اگر اسم ما از اسمهای ائمه باشد آیا قابل تغییر است؟ اسمهای محمد، علی، فاطمه، حسن، حسین و … چطور؟

جواب: در قوانین ایران، منعی در خصوص تغییر نام ملاحظه نمی شود، و اینکه در خصوص بعضی از اسم ها  سختگیری بیشتری وجود دارد بیشتر ناشی از اعتقادات دینی و مذهبی است و نه قانون. در عمل نیز قضات شریفی که درخواست تغییر نام را می پذیرند و حکم مثبت صادر می کنند، تفاوتی میان این اسم و آن اسم قائل نمی شوند (به شرط اینکه نام دوم، نا مانوس نباشد) البته همچنان که گفته شد، در مرحله تجدیدنظر، در تهران، نمی توان بر تغییر برخی نام ها امیدوار بود، مگر اینکه کار به مرحله تجدیدنظر کشیده نشود. فعلا و همچنان (اوایل 1398) روال و رویه دادگاه تجدیدنظر تهران اینچنین است. گرچه همچنان که گفته شد، اگر ثبت احوال، نسبت به حکم اول اعتراض نکند، خوش به حال شمایی است که به دنبال تغییر نام مذهبی هستید.

وکیلسرا؛

مصطفی محمدی: وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی 

عضو کانون وکلای دادگستری مرکز


قابل توجه کاربران گرامی وب سایت وکیل سرا :

به منظور ارتقاء کیفیت مشاوره و اختصاص دادن فرصت کافی برای هر یک از موکلین گرامی ، خواهشمند است قسمت شرایط مشاوره در سایت را ملاحظه نموده در صورت لزوم با شماره های مندرج در صفحه اصلی تماس حاصل فرمایید . از پرسش هرگونه سوالات در قسمت نظرات یا دیدگاه ها خودداری نمایید لذا پاسخگو نمی باشیم و دیدگاه ها به منظور ارسال نظرات درباره محتواهای وب سایت می باشد . با تشکر مصطفی محمدی

37 پاسخ
 1. ساحل
  ساحل می گوید

  سلام ببخشید من اسم شناسنامه سمیه ولی از بچگی ساحل صدام میکنن . ۲ بار ثبت احوال اقدام کردم قبول نکردن یکی شهرستان عباس اباد یه بار شهرستان خمین . از طریق دادگاه تهران اقدام کنم به نظرتون قبول میکنن ؟!
  یا اینکه بیام پیش شما میتونین به عنوان وکیل تغییر نام رو انجام بدین ؟!

  پاسخ
  • وکیل
   وکیل می گوید

   با سلام و خسته نباشید . برای مشاوره و دریافت پرونده های خاص با شماره تلفن 09121582093 آقای محمدی تماس حاصل فرمایید .

   پاسخ
 2. مهسا
  مهسا می گوید

  سلام، خسته نباشید. من اسمم سکینه است و می خوام به مهسا تغییرش بدم. به نظر شما احتمال موافقت دادگاه با اسم جدیدم چقدره؟
  متاسفانه من با وکلای شهر محل زندگیم که مشورت کردم و حتی رئیس ثبت احوال، اونها قاطعانه به بنده گفتن که با توجه به پرونده های و دادخواست های سابق که از مطلع هستن، قضات دادگاههای شهر ما به هیچ عنوان موافقت نمی کنن.
  آیا حتما باید از استان محل زندگی خودم و دادگاههای اینجا اقدام کنم یا می تونم از تهران هم برای تغییر اسمم درخواست بدم؟

  پاسخ
  • وکیل
   وکیل می گوید

   با سلام . بله تغییر اسم انجام میگیرد . برای راهنمایی بیشتر با شماره تلفن 09121582093 تماس حاصل فرمایید .

   پاسخ
  • وکیل
   وکیل می گوید

   سوالات زیادی مطرح می گردد مبنی بر اینکه اگر اسم ما از اسمهای ائمه باشد آیا قابل تغییر است؟ اسمهای محمد، علی، فاطمه، حسن، حسین و … چطور؟

   جواب: در قوانین ایران، منعی در خصوص تغییر نام ملاحظه نمی شود، و اینکه در خصوص بعضی از اسم ها سختگیری بیشتری وجود دارد بیشتر ناشی از اعتقادات دینی و مذهبی است و نه قانون. در عمل نیز قضات شریفی که درخواست تغییر نام را می پذیرند و حکم مثبت صادر می کنند، تفاوتی میان این اسم و آن اسم قائل نمی شوند. البته همچنان که گفته شد، در مرحله تجدیدنظر، در تهران، نمی توان بر تغییر برخی نام ها امیدوار بود، مگر اینکه کار به مرحله تجدیدنظر کشیده نشود. فعلا و همچنان (اوایل 1398) روال و رویه دادگاه تجدیدنظر تهران اینچنین است. گرچه همچنان که گفته شد، اگر ثبت احوال، نسبت به حکم اول اعتراض نکند، خوش به حال شمایی است که به دنبال تغییر نام مذهبی هستید.

   پاسخ
 3. نیما گودرزی
  نیما گودرزی می گوید

  سلام
  اسم کوچک من مصطفی هست ولی اصلا هیچ کسی منو به این اسم نمیشناسه
  فقط این اسم تویه شناسنامم هست
  آیا امکان داره اسمم رو به نیما تغییر بدم با توجه به شرایط موجود؟

  پاسخ
  • وکیل
   وکیل می گوید

   با سلام . بله تغییر اسم انجام میگیرد . برای راهنمایی بیشتر با شماره تلفن 09121582093 تماس حاصل فرمایید .

   پاسخ
 4. محمود
  محمود می گوید

  سلام ببخشید من از بچگی تو خانواده و بین جمع دوستان و مدرسه کلن کیوان صدام میکنن ولی تو شناسنامه اسمم محمود هستش ـ ایا امکان تغییر در دادگاه وجود داره؟

  پاسخ
  • وکیل
   وکیل می گوید

   با سلام . بله تغییر اسم انجام میگیرد . برای راهنمایی بیشتر با شماره تلفن 09121582093 تماس حاصل فرمایید .

   پاسخ
 5. محمود
  محمود می گوید

  ببخشید تورو خدا زیاد سوال میپرسم ـ ابلاغیە برام اومدە و گفته فلان روز و ساعت تو دادگاە حاضر باشین ولی نگفته شهود هم باید باشن ـیعنی نیازی نیست شهود هم با خودم ببرم؟

  پاسخ
 6. Leila
  Leila می گوید

  سلام من افغانیم ساکن ایرا(یعنی تو بیمارستان ایران ی دنیا اومدم)اسمم لیلاس اسم یکی از ابجیام دریا و اون یکی باران میخواماسمموتغییر بدم و بزارم ساحل میشه؟

  پاسخ
 7. غزاله
  غزاله می گوید

  با سلام اسم من غزاله است به طوری که از کودکی به این اسم شناخته میشم و در هفت سالگی متوحه شدم که اسم اصلیم در شنلسنامه زهره است آیا میتونم در شناسنامه هم اسمم رو تغییر بدم به غزاله ؟ با تشکر

  پاسخ
 8. جعفر کریمی
  جعفر کریمی می گوید

  با سلام وخسته نباشید این دختر تو شناسنامه زینب ثبت شده ولی از همون اول پریسان صداش میکنیم …چند بار مراجعه کردیم ثبت احوال گفتن نمیشه تغییر داد ،میشه لطفاً شما نظرتون رو بفرمایید که راه حلی داره یا نه ؟…با تشکر فراوان

  پاسخ
  • وکیل
   وکیل می گوید

   با سلام .
   جهت مشاوره و کیفیت در پاسخگویی با شماره تماس 09121582093 آقای محمدی تماس حاصل فرمایید . با تشکر

   پاسخ
  • وکیل
   وکیل می گوید

   با سلام .
   جهت مشاوره و کیفیت در پاسخگویی با شماره تماس 09121582093 آقای محمدی تماس حاصل فرمایید . با تشکر

   پاسخ
 9. قربان
  قربان می گوید

  باسلام….نام من قربان میباشد،میخواستم بدانم این نام شامل تعویض میباشد یا خیر،لطف پاسخ دهید تشکر.

  پاسخ
 10. محمد امین محمدی
  محمد امین محمدی می گوید

  درود
  ممنون بابت اطلاعات مفید بالا … من استانبول زندگی می کنم .. میشه لطفا یک شماره تماس بهم بدین که تو واتساپ یا … در دسترس باشه
  برای تغییر نام

  پاسخ
 11. امیر
  امیر می گوید

  سلام من اسمم امیرحسین هست و میخوام به امیر تغییرش بدم فقط لطف کنین‌بگین امکانش هست؟

  پاسخ
 12. عرشیا
  عرشیا می گوید

  با سلام خدمت شما من قصد مهاجرت به یک کشور انگلیسی زبان رو دارم و تصمیم گرفتم که اسمم رو تغییر بدم به اسمی که نوشتار انگلیسی اش بشود مانند نام های آنان. من اسمم عرشیا هست و تصمیم داشتم به سیروس (cyrus) که نام انگلیسی کوروش بزرگ هست تغییر بدم آیا امکان اینکار وجود دارد؟ و اینکه در پاسپورت اسم به این گونه نوشته میشود یا خیر
  با تشکر از شما

  پاسخ
 13. مرضیه
  مرضیه می گوید

  با سلام
  اسم من در شناسنامه مرضیه است آیا امکان تغییر آن به اسم صبا وجود دارد؟مرضیه را به چه اسم هایی می توان تغییر داد؟
  با سپاس

  پاسخ
 14. راحله
  راحله می گوید

  سلام اسم من در شناسنامه راحله است اما از بچگی منو مهسا صدا میزنند ایا تغییر اسم راحله به مهسا امکان پذیر است؟

  پاسخ
 15. محمد
  محمد می گوید

  درود و عرض ادب
  خسته نباشید
  میخواستم ببینم تغییر اسم از محمد به کوروش امکان پذیره
  سپاس از پاسخگویی شما

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 3 =