خبر حقوق و وکالت | وکیل پایه یک دادگستری

تعارض در املاک و ملک

1 شرط تحقق تعارض، عدم یقین به مالکیت مورد اختلاف است. بدین معنی یک ملک مستند به دو جلد اسناد مالکیت شش دانگ به دو مالک تعلق پیدا می کند بایستی در مالکیت هر دو مالک شک ایجاد شود و یقین به مالکیت هیچ یک از این دو مالک نباشد. با حصول یقین به مالکیت یک طرف، معارض بودن تحقق پیدا نمی کند.

2 تعارض مستلزم تداخل است. در تعارض باید محدوده دو ملک معارض در همدیگر تداخل پیدا کنند یعنی تعاریف حدود آنها برای همدیگر مزاحمت ایجاد کنند به طوری که نتوان بدون تداخل حدود هر دو ملک را بر روی صفحه ترسیم کرد. در تعارض کلی، با پیاده کردن حدود یک ملک مکانی برای ملک دیگر باقی نخواهد ماند. در تعارض جزئی محدوده املاک مورد اختلاف فقط قسمتی از آنها در صفحه بر روی یکدیگر قرار می گیرد.

3 تعارض عدم وجود محل مکانی برای مجموع مساحت دو پلاک است. اسناد مالکیت دو پلاک زمانی معارض خواهند بود که محل مکانی برای مجموع مساحت دو پلاک موجود نباشد و با پیاده کردن و مشخص کردن رئوس ملک اول دیگر جایی برای ملک دوم موجود نباشد یا به عکس با پیاده کردن و مشخص کردن رئوس ملک دوم دیگر جایی برای ملک اول موجود نباشد؛ این حالت تعارض کلی است.

4 وجوه اشتراک در اسناد مالکیت معارض نسبت به حدود و مکان وجود داشته باشد. حدود هر دو ملک با توجه به مشخصاتی که دارا هستند مکان واحدی را معرفی کند یا حدود آنها طوری باشد که هر دو ملک را در مکانی قرار دهد. مثلا در تعریف حدود حداقل یکی از حدود در هر دو ملک یکی باشد و یقین به این امر حاصل شود. اما اگر تعاریف حدود در اسناد مالکیت کاملا متفاوت و در هیچ یک از ابعاد وجوه اشتراک نباشد و محدوده هر ملک به طور مستقل و بدون تداخل و انطباق بر همدیگر دو محل متفاوت را معرفی نمایند و دلیل موثق برا استقرار هر دو ملک در یک محل وجود نداشته باشد تعارض مصداق پیدا نخواهد کرد.

منبع وکیل سرا www.vakilsara.ir | کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد


قابل توجه کاربران گرامی وب سایت وکیل سرا :

به منظور ارتقاء کیفیت مشاوره و اختصاص دادن فرصت کافی برای هر یک از موکلین گرامی ، خواهشمند است قسمت شرایط مشاوره در سایت را ملاحظه نموده در صورت لزوم با شماره های مندرج در صفحه اصلی تماس حاصل فرمایید . از پرسش هرگونه سوالات در قسمت نظرات یا دیدگاه ها خودداری نمایید لذا پاسخگو نمی باشیم و دیدگاه ها به منظور ارسال نظرات درباره محتواهای وب سایت می باشد . با تشکر مصطفی محمدی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 5 =