وکیل

بازبینی قرار بازداشت در دادسرا

مکلف شدن مرجع صادر کنندۀ قرار به بازبینی آن حسب مورد، در هرماه یا هر دو ماه، به این جهت است که وضعیت متهم مد نظر باشد. پس از اینکه پرونده در موعد مقرر تحت نظر قرار گرفت تصمیمی که بازپرس می گیرد از دو حال خارج نخواهد بود.

الف- فک قرار

مطابق مادۀ 242 قانون، وظیفۀ اولیۀ بازپرس پس از بازبینی قرار ، فک یا تخفیف آن است. در صورتی که بازپرس تصمیم بر فک قرار داشته باشد باید نظر خود را به اطلاع دادستان برساند. قسمت دیگری از مادۀ 242 در این خصوص بیان داشته است: ” فک، تخفیف یا ابقای قرار بازداشت موقت باید به تأیید دادستان برسد…”

پس از آنکه تصمیم بازپرس به نظر دادستان رسید یکی از دو فرض ذیل پیش خواهد آمد:

  • دادستان با تصمیم بازپرس مبنی بر فک قرار موافقت می کند. بدیهی است پس از موافقت دادستان با فک قرار، اگر پرونده اقتضای صدور قرار تأمین متناسب دیگری را داشته باشد، بازپرس مطابق یکی از دو راهکاری که گفته شد عمل و قرار تأمین دیگری صادر خواهد کرد که در این خصوص می توان به تعبیری گفت تبدیل قرار صورت گرفته است.
  • دادستان با تصمیم بازپرس مبنی بر فک قرار مخالفت می کند. در اینجا، چون نظر دادستان به ضرر متهم است، همچون فرضی که دادستان از ابتدا تقاضای بازداشت متهم را می نماید و بازپرس مخالفت می کند، حل اختلاف، همچنان که در مادۀ 242 قانون آیین دادرسی کیفری گفته شده، با دادگاه است. بدیهی است منظور از دادگاه صالح در اینجا، دادگاه کیفری دو یا دادگاه کیفری یک به شرح مذکور در مادۀ 271 قانون آیین دادرسی کیفری است.

ب- ابقای قرار

در صورتی که بازپرس نظر به فک یا تخفیف قرار بازداشت متهم نداشته باشد آن را ابقا خواهد نمود. ابقای قرار بازداشت همچون صدور اصل این قرار باید مدلل و مستند به جهات قانونی باشد. مادۀ 242 قانون در این خصوص بیان می دارد: ” اگر علل موجهی برای بقاء قرار وجود داشته باشد با ذکر علل مزبور، قرار ابقاء و مراتب به متهم ابلاغ می شود…”

ابقای قرار بازداشت همچون فک آن، مستلزم کسب نظر دادستان است. البته در مورد ابقای قرار، بازپرس مستقل خواهد بود. پس از ابقای قرار، وظیفۀ بازپرس آن است که آن را به نظر دادستان برساند و چنانچه دادستان با ابقاء قرار مخالفت کند، بازپرس دستور ارسال پرونده به دادگاه جهت حل اختلاف خواهد داد.

برگرفته از کتاب آیین رسیدگی در دادسرا “علی مهاجری”

بازبینی قرار بازداشت در دادسرا

منبع وکیل سرا www.vakilsara.ir


قابل توجه کاربران گرامی وب سایت وکیل سرا :

به منظور ارتقاء کیفیت مشاوره و اختصاص دادن فرصت کافی برای هر یک از موکلین گرامی ، خواهشمند است قسمت شرایط مشاوره در سایت را ملاحظه نموده در صورت لزوم با شماره های مندرج در صفحه اصلی تماس حاصل فرمایید . از پرسش هرگونه سوالات در قسمت نظرات یا دیدگاه ها خودداری نمایید لذا پاسخگو نمی باشیم و دیدگاه ها به منظور ارسال نظرات درباره محتواهای وب سایت می باشد . با تشکر مصطفی محمدی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 11 =