وکیل

اسناد مالکیت تک برگی – قسمت هفتم

دستورالعمل نحوه صدور سند مالکیت جدید

ماده 15- در پشت سند تک برگ، قسمتی جهت درج ملاحظات، حدود، حقوق ارتفاقی و انتفاعی و سایر توضیحات با قابلیت پنجاه سطر در نظر گرفته شده است. بدیهی است چنانچه در موارد خاص، قسمت پیش بینی شده جهت درج حدود و موارد فوق کافی نباشد، موارد مرتبط قید و اضافه گردد. “حدود ملک به شرح مندرج در دفتر املاک می باشد” و در این گونه موارد، در صورت درخواست مالک، متن حدود تهیه و پس از تایید در اختیار وی قرار گیرد.

تبصره: در صورتی که مورد تفکیک، آپارتمان و دارای منضمات مفروزی از جمله پارکینگ و انباری باشد، درج مشخصات و موقعیت مکانی آن ذیل حدود آپارتمان الزامی است. حدود سایر منضمات ملک، حقوق ارتفاقی، حقوق انتفاعی و توضیحات مرتبط به ملک بعد از حدود و مشخصات درج خواهد شد.

تبصره 2: در مرحلۀ صدور سند جدید، کلیۀ محدودیتهای قبلی نظیر “اسناد رهنی که تا کنون فک رهن نشده و بازداشت هایی که رفع بازداشت نشده” ذیل حدود درج می شود.

ماده 16- پس از درج مشخصات رئیس واحد ثبتی صادر کنندۀ سند، هولوگرام امنیتی الصاق خواهد شد. در صورتی که سند توسط معاون یا مسئول دفتر املاک امضا می گردد، درج مشخصات امضا کننده و سمت وی الزامی است.

ماده 17- در کادر مختص به محدودیتها و انتقالات، قسمتی جهت اعمال محدودیتها نظیر “بازداشت اصل و مازاد” “رهن” “اجاره” و موارد دیگر پیش بینی شده است و قسمتی جهت درج “انتقالات رسمی” در نظر گرفته شده است.

بدیهی است درج سابقۀ بازداشت و رفع بازداشت ملک در سند توسط واحد ثبتی و نیز درج سابقۀ عقود منعقده مربوط به ملک نظیر بیع، رهن و اجاره بیش از 3 سال، توسط دفاتر اسناد رسمی به وسیلۀ سیستم صورت خواهد گرفت. لکن تا تجهیز کامل واحدهای ثبتی و دفاتر تابعه به سیستم مربوط، اقدامات مذکور به وسیلۀ مهر با نقوش نمونۀ زیر حسب مورد انجام گردد.

مسئولیت حسن اجرای این دستور العمل بر عهدۀ معاونان محترم، مدیران محترم کل استان ها و دفتر بازرسی و پاسخگویی به شکایات خواهد بود.

این دستورالعمل مشتمل بر یک مقدمه و 17 ماده و 11 تبصره در تاریخ هفدهم خرداد یک هزار و سیصد و هشتاد و نه به تصویب رسید.

منبع وکیل سرا Www.vakilsara.ir


قابل توجه کاربران گرامی وب سایت وکیل سرا :

به منظور ارتقاء کیفیت مشاوره و اختصاص دادن فرصت کافی برای هر یک از موکلین گرامی ، خواهشمند است قسمت شرایط مشاوره در سایت را ملاحظه نموده در صورت لزوم با شماره های مندرج در صفحه اصلی تماس حاصل فرمایید . از پرسش هرگونه سوالات در قسمت نظرات یا دیدگاه ها خودداری نمایید لذا پاسخگو نمی باشیم و دیدگاه ها به منظور ارسال نظرات درباره محتواهای وب سایت می باشد . با تشکر مصطفی محمدی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + 8 =