وکیل پایه یک دادگستری
به این پست امتیاز دهید

آيين‌نامه نحوه پرداخت يارانه در حوزه نشر و مطبوعات

ماده1ـ به منظور ساماندهي نظام پرداخت يارانه حوزه نشر و مطبوعات و اجراي بخشي از بند « ز» ماده 104 قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي جمهوري اسلامي ايران ـ مصوب 1383ـ اعتبار رديف پيش‌بيني شده به منظور حمايت از نشر كتاب و مطبوعات به شيوه‌هاي حمايتي مشخص شده در اين آيين‌نامه هزينه مي‌شود.
 
بخش اول ـ حوزه كتاب
          
ماده2ـ پرداخت يارانه مصرف‌كنندگان كتاب به شيوه‌هاي زير صورت مي‌گيرد:انتشار كارت اعتباري يا بن ارزشي خريد كتاب براي استفاده اقشار جامعه با اولويت گروههاي زير:
الف ـ دانش‌آموزان به ويژه در مقطع دبيرستان.
ب ـ دانشجويان در مقاطع كارداني، كارشناسي، كارشناسي ارشد و دكتري.
ج ـ طلاب علوم ديني در مقاطع مقدماتي، سطح و خارج.
د ـ اساتيد اهل قلم و فرهيختگان برجسته كشور.

تخفيف در بهاي كتاب در زمان برگزاري نمايشگاههاي كتاب، حداقل معادل تخفيفي كه ناشران در نمايشگاه به خريداران كتاب اعطاء مي‌نمايند.
پرداخت مابه‌التفاوت نرخ ارز بابت حمايت از خريد كتب خارجي توسط دانشجويان، اساتيد، پژوهشگران، اهل قلم و كتابخانه‌هاي كشور از نمايشگاه بين‌المللي كتاب در داخل كشور، تا سقف نه ميليون (9.000.000) دلار.
تبصره1ـ حداقل هفتاد درصد (70%) اعتبار منظور شده، در بند (1) ماده (2) براي اعطاي كارت اعتباري يا بن ارزشي به دانش‌آموزان، دانشجويان و طلاب هزينه مي‌شود.
تبصره2ـ حداقل پنجاه درصد (50%) از اعتبار اين بخش از آيين‌نامه به ماده (2) اختصاص مي‌يابد.

ماده3ـ خريد و اهداي كتاب به منظور تقويت كتابخانه‌هاي كشور، ارتقاء فرهنگ عمومي و گسترش فرهنگ كتابخواني با رويكرد افزايش دسترسي مخاطبان با سلايق مختلف به كتاب، به‌خصوص جوانان، براساس دستورالعملي است كه توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي تنظيم مي‌شود.
تبصره1ـ كتابخانه‌هاي شخصي كه مورد استفاده عموم نمي‌باشد مشمول اين ماده نمي‌شود.
تبصره2ـ مؤسسات فرهنگي و پژوهشي غيردولتي از طريق اهداي كتابهاي خريداري شده از محل اعتبار اين بخش، مورد حمايت قرار مي‌گيرند.
تبصره3ـ حداكثر سي درصد (30%) اعتبار اين بخش از آيين‌نامه، در ماده (3) هزينه مي‌شود.

ماده4ـ كمك به شبكه توزيع كتاب براي افزايش دسترسي استفاده‌كنندگان كتاب، از طريق پرداخت يارانه سود و كارمزد تسهيلات بانكي به منظور كمك به خريد، احداث يا راه‌اندازي انبار، تجهيزات توزيع كتاب، كتابفروشي و مجتمع‌هاي فروشگاهي كتاب و نمايشگاه و فروشگاههاي سيار كتاب و مراكز پخش كتاب، حداكثر تا ده درصد (10%) اعتبار اين بخش از آيين‌نامه اختصاص مي‌يابد.

ماده5 ـ حداكثر تا ده درصد (10%) اعتبار موضوع اين بخش از آيين‌نامه بابت كمك به انتشار آثار ارزشمند و اطلاع‌رساني و تبليغات كتاب و راه‌اندازي پايگاههاي تازه‌هاي كتاب و برگزاري نمايشگاههاي استاني اختصاص مي‌يابد.
تبصره ـ صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران و شهرداريها موظفند در زمينه تبليغات عمومي براي ايجاد انگيزه در ترويج كتابخواني و اطلاع‌رساني در زمينه كتاب از طريق تبليغات رسانه‌اي، محيطي و شهري همكاري لازم را به عمل آورند.

ماده6 ـ افزايش يا كاهش حداقل‌ها و حداكثرهاي مورد عمل به عنوان سهم اعتباري هر ماده در ايـن بخش تا ده درصد (10%) براساس شرح عمليات موافقتنامه متبادله قابل تغيير است.

بخش دوم ـ حوزه مطبوعات
          
ماده7ـ نشرياتي كه از هيئت نظارت بر مطبوعات مجوز اخذ نموده و در موعد مقرر انتشار آن آغاز شده باشد، مي‌توانند متقاضي حمايتهاي موضوع اين آيين‌نامه باشند.تبصره1ـ تمام نشرياتي كه مجوز نشر دريافت مي‌دارند پس از حداقل يك دوره شش ماهه انتشار و احراز شرايط و ضوابط قانوني مصرح در قانون مطبوعات، مي‌توانند در فهرست حمايت قرار گيرند.

تبصره2- خبرنامه‌هاي داخلي سازمانها و نهادهاي دولتي و غيردولتي، مشمول حمايتهاي موضوع اين آيين‌نامه نمي‌باشند.

تبصره3ـ اعلام وصول به موقع و تأييد گزارش شمارگان (تيراژ) منتشره هر نشريه از سوي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي از شرايط احراز دريافت حمايتهاي موضوع اين آيين‌نامه است.

ماده8 ـ به منظور اعطاي فرصت براي خودكفايي و افزايش توان نشريات كشور، پرداخت نقدي به نشريات با توجه به تعداد صفحات و شمارگان آنها تا شصت درصد (60%) اعتبار مصوبات اين بخش از آيين‌نامه به شرح جدول زير صورت مي‌گيرد:

تبصره1ـ ارقام جدول يادشده با توجه به عموميت مشخصات نشريات موجود در اندازه‌هاي يادشده محاسبه شده است، در صورت تفاوت قطع صفحات، گرماژ و نوع كاغذ مورد استفاده نشريات با قطع و گرماژ مندرج در جدول يادشده به تشخيص وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي مبلغ حمايت از انتشار هر صفحه بر اين اساس براي اين نشريات تعيين مي‌گردد.
تبصره2ـ چنانچه حجم آگهيها و گزارش آگهيهاي (رپرتاژ آگهي) مندرج در نشريات بيش از سي درصد (30%) صفحات نشريات باشد به تشخيص وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي از ميزان صفحات مورد حمايت به تناسب كاسته مي‌شود.

ماده9ـ نشريات با محتواي زير از حمايت ويژه برخوردار مي‌گردند:
الف ـ نشريات استاني (محلي) و منطقه‌اي.
ب ـ نشريات كودك و نوجوان و بانوان.
ج ـ نشريات با موضوع معارف ديني و قرآني.
د ـ نشريات علمي و تخصصي.
تبصره ـ ويژه نامه‌هايي كه با موضوع انقلاب اسلامي و ارزشهاي دفاع مقدس منتشر مي‌شوند مشمول حمايت ويژه مي‌گردند.

ماده10ـ نشريات در صورت بالا بودن كيفيت عملكرد محتوايي شامل مواردي چون نسبت اخبار و مطالب توليدي اختصاصي، تناسب شمارگان و برگشتي نشريه، مطالب علمي، آموزشي مرتبط با زمينه انتشار، ترويج ارزشهاي والاي اجتماعي و ديني، ترويج اتحاد ملي و انسجام اسلامي، رعايت اصول روزنامه‌نگاري و چاپ همزمان با انعكاس الكترونيكي نشريه بر اساس جداول امتيازبندي (تهيه شده توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي) محاسبه و مورد حمايت ويژه قرار مي‌گيرند.

ماده11ـ افزايش سهم نشريات موضوع مواد (9) و (10) حداكثر تا سي درصد (30%) اعتبار اين بخش از آيين‌نامه و هر مورد حداكثر تا سه برابر جدول موضوع ماده (8) اين آيين‌نامه قابل اعمال مي‌باشد.

ماده12ـ به منظور تشويق دريافت نشريات از طريق اشتراك به اشخاص حقيقي يا حقوقي كه مطبوعات مورد نظر خود را از طريق سيستم اشتراك دريافت دارند، تا پنجاه درصد (50%) بها پشت جلد تخفيف داده خواهد شد.
تبصره ـ حداقل ده درصد (10%) اعتبار اين بخش از آيين‌نامه بدون منظور و پرداخت هزينه‌هاي توزيع سيستم اشتراك مصرف مي‌شود.

ماده13ـ چنانچه شمارگان اعلام شده نشريات در بازرسيهاي اتفاقي، مغاير شمارگان اعلام شده آنان باشد، ميزان حمايت از اين نشريات به تشخيص وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي به يك سوم حمايتهاي جدول موضوع ماده (8) براساس شمارگان واقعي آنها كاهش مي‌يابد.

ماده14ـ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي موظف است عملكرد مالي، عملياتي و تحليلي اين آيين‌نامه را هر سال به هيئت وزيران گزارش نمايد.

منبع : icbar.ir

قابل توجه کاربران گرامی وب سایت وکیل سرا :

به منظور ارتقاء کیفیت مشاوره و اختصاص دادن فرصت کافی برای هر یک از موکلین گرامی ، خواهشمند است قسمت شرایط مشاوره در سایت را ملاحظه نموده در صورت لزوم با شماره های مندرج در صفحه اصلی تماس حاصل فرمایید . از پرسش هرگونه سوالات در قسمت نظرات یا دیدگاه ها خودداری نمایید لذا پاسخگو نمی باشیم و دیدگاه ها به منظور ارسال نظرات درباره محتواهای وب سایت می باشد . با تشکر مصطفی محمدی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 12 =