وکیل شرکت

وکیل شکایت از مطالب اینستاگرام تلگرام واتس اپ

اینستاگرام، تلگرام، واتس اپ و …
یک نمونه دادنامه در خصوص بزه توهین در فضای مجازی (کانال تلگرامی)
در خصوص اتهام آقای فرزند و خانوم هر دو آزاد به قید کفالت دایر بر توهین نسبت به شاکی دادگاه با توجه به کیفرخواست صادره، شکایت شاکی، گزارش پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات (فتا) که آی پی متهم شناسایی که مطالب حاوی توهین در کانال تلگرامی با آی دی و از اکانت (حساب کاربری) متهم صورت گرفته ، اقاریر ضمنی متهم به رغم انکار اولیه و اظهارات متناقض وی، اظهارات دو نفر از مطلعین (اعضای کانال تلگرامی) با توجه به قانون استفساریه نسبت به کلمه اهانت که عرف جامعه و موقعیت اشخاص را در نظر گرفته است و با عنایت به اینکه شاکی پزشک می باشند و سایر قرائن و امارات موجود، با توجه به وضعیت خاص متهم و اظهار ندامت و عذرخواهی وی، مستند به ماده 608 قانون مجازات اسلامی- تعزیرات مصوب 1375 نامبرده را به پرداخت یک میلیون ریال جزای نقدی در حق صندوق دولت محکوم می نماید.
نکته: از نظر نحوه رسیدگی دادسرای جرایم رایانه ای (دادسرای ناحیه 31 تهران) به جرایم واقع شده در فضای مجازی (اینستاگرام، تلگرام، واتس اپ و …) در اغلب موارد، در صورتی که دلایل اولیه شاکی کافی برای وارد بودن اتهام به متهم باشد موضوع به پلیس فتا (پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات) ارجاع خواهد گردید. در این راستا، داشتن اسکرین شات از صفحه (پیج، کانال، گروه و …) شامل نوشته (تکست)، عکس (فوتو)، صوت (وویس) گرچه دلیل اثباتی محسوب نمی شود اما می تواند به عنوان قرائن اولیه مفید و موثر واقع شود. پلیس فتا ابتدائا نسبت به شناسایی آی پی متهم اقدام و با انجام اقدامات مورد نظر دادسرا، از جمله ابلاغیه جهت حضور متهم در مرجع انتظامی، گزارش مربوط را تنظیم و نزد مقام رسیدگی کننده (دادیار یا بازپرس) ارسال خواهد کرد.
امتناع متهم از حضور، همچنین عدم حضور وی به جهت عدم اطلاع از ابلاغیه نزد مرجع انتظامی، مانع تحقیقات پلیس نخواهد بود و در صورت احضار و عدم حضور متهم، ممکن است دستور جلب وی توسط مرجع قضایی صادر شود. حضور متهم در دادسرا می بایست با احتیاط و به همراه داشتن ضامن (معمولا دارای فیش حقوقی یا جواز کسب) صورت گیرد زیرا ممکن است در شعبه رسیدگی کننده برای وی قرار تأمین کیفری صادر شود که در صورت عجز از تأمین آن، احتمال بازداشت وی بعید نیست. {جهت مطالعه و اطلاع در خصوص قرار تأمین مراجعه شود به: قرار اخذ کفیل (قرار کفالت) همچنین قرار وثیقه؛ چند نکته کاربردی در سایت وکیل سرا}
باید دانست که هر گونه مطلب یا نوشتهدر فضای مجازی (از قبیل وبلاگ، وبسایت، و شبکه های اجتماعی) یا حتی لایو اینستاگرام و … در صورتی که حاوی هر گونه توهین، افترا، فحاشی، نشر اکاذیب، هتک حیثیت، ترویج و تشویق فساد و فحشا، نقض کپی رایت ، برند (علامت تجاری)، پتنت (حق اختراع) و مواردی از این دست باشد، قابلیت شکایت توسط شاکی یا در مواردی، اعلام جرم توسط دادستان را دارا بوده، در صورت وجود دلایل و قرائن کافی، می تواند منجر به صدور کیفرخواست علیه مرتکب گردیده و صدور حکم بر محکومیت وی را در پی داشته باشد.
ذیلا، سه مورد از دادنامه های صادره در خصوص نشر اکاذیب، توهین و فحاشی آورده شده که البته ارتباطی به فضای مجازی ندارد اما اگر همین بزه در فضای مجازی رخ داده باشد، حکمی مشابه خواهد داشت. صرفا ادله ی اثبات ممکن است تا حدودی متفاوت گردد، و در این خصوص، دادسرای رسیدگی کننده (دادسرای جرایم رایانه ای) خواهد بود.

یک نمونه دادنامه صادره در خصوص نشر اکاذیب از طریق اظهارات شفاهی
در خصوص اتهام خانم م.ن فرزند:م دایر بر نشر اکاذیب موضوع شکایت خانم ز.م فرزند: س، با توجه به جمیع اوراق و محتویات پرونده اولاً با فرض پذیرش ادعای شاکیه، مطالبی که از سوی متهم بیان شده نسبت به دختر و شوهر شاکیه بوده نه خود شاکیه؛ ثانیاً بزه نشر اکاذیب صرفاً به صورت مکتوب تحقق می یابد و اظهارات شفاهی کافی برای وقوع جرم نمی باشد لذا مستندا به ماده ۱۲۰ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ حکم بر برائت صادر و اعلام می گردد.
دادنامه در خصوص بزه توهین
در خصوص اتهام آقای فرزند و خانوم هر دو آزاد به قید کفالت دایر بر توهین نسبت به شاکی دادگاه با توجه به کیفرخواست صادره، شکایت شاکی، گواهی گواهان (شهادت شهود)،اقرار متهمین به اینکه به شاکی گفتیم معتاد حکایت از تحقیر آمیز بودن آن دارد و دفاعیات بلاوجه آنها، و نیز با توجه به سایر قرائن و امارات موجود در پرونده نوع بزه انتسابی به مشارالیه رامسلم دانسته مستند به ماده ۶۰۸ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۷۵ نامبرده را به پرداخت یک میلیون ریال جزای نقدی در حق صندوق دولت محکوم می نماید. درخصوص اتهام اقای فرزند آزاد به قید کفالت دایر بر توهین نسبت به شاکی نظر به انکار متهم و با عنایت به اظهارات اکثریت شهود مبنی بر عدم آن از سوی مشارالیه و عدم نصاب لازم شهود جهت اثبات بزه معنونه و فقط دلیل کافی، همچنین با توجه به قانون استفساریه نسبت به کلمه اهانت از جانب مجلس شورای اسلامی که اعلام داشته است: “توهین عبارت است از به کار بردن الفاظ که صریح یا ظاهر باشد و یا ارتکاب اعمال و انجام حرکاتی که به لحاظ عرف جامعه و با در نظر گرفتن شرایط زمانی و مکانی و موقعیت اشخاص، موجب تحقیر آنان شود، و با عدم ظهور الفاظ توهین تلقی نمیگردد؛ لذا مستندا به اصل ۳۷ قانون اساسی رای بر برائت نامبرده صادر و اعلام می گردد.
نسبت دادن الفاظ رکیک
در خصوص شکایت آقای با وکالت آقای… دایر بر شرکت در ضرب و جرح عمدی و اخلال در نظم عمومی و شکایت متقابل متهمین علیه شاکی دایر بر فحاشی، دادگاه با عنایت به شکایت شکات و اقرار متهمین به درگیری و نظریه پزشکی قانونی و ملاحظه سی دی های ضمیمه پرونده مأخوذ از دوربین مدار بسته و سایر قرائن و امارات و ملاحظه متن کیفرخواست تنظیمی مجموعا بزه انتسابی به متهمین را محرز دانسته… و در خصوص اتهام دیگر متهمین دایره بر اخلال در نظم و اتهام آقای… دایر بر فحاشی، هر یک از متهمین ردیف ۱ و 2 را به تحمل 50 ضربه شلاق تعزیری و متهم ردیف ۳ را به تحمل ۷۴ ضربه شلاق تعزیری موضوع فحاشی محکوم می نماید و با توجه به سابقه کیفری هر سه متهم مستند به مواد ۴۶ و ۴۹ از قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ قرار تعلیق اجرای مجازات شلاق متهمین را به مدت یک سال صادر و اعلام می نماید تا چنانچه در ایام تعلیق مرتکب جرایم عمدی شوند حکم تعلیقی اجرا گردد.
وکیل سرا؛
مصطفی محمدی: وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی
وکیل پرونده های جرایم رایانه ای، سایبری و شبکه های مجازی
عضو کانون وکلای دادگستری مرکز


قابل توجه کاربران گرامی وب سایت وکیل سرا :

به منظور ارتقاء کیفیت مشاوره و اختصاص دادن فرصت کافی برای هر یک از موکلین گرامی ، خواهشمند است قسمت شرایط مشاوره در سایت را ملاحظه نموده در صورت لزوم با شماره های مندرج در صفحه اصلی تماس حاصل فرمایید . از پرسش هرگونه سوالات در قسمت نظرات یا دیدگاه ها خودداری نمایید لذا پاسخگو نمی باشیم و دیدگاه ها به منظور ارسال نظرات درباره محتواهای وب سایت می باشد . با تشکر مصطفی محمدی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 12 =