دفتر وکالت
به این پست امتیاز دهید

نکته های مهم اجرای حکم در دادگاههای حقوقی و کیفری

سوال 1: شخصی که محکوم به پرداخت جزای نقدی معادل مال کلاهبرداری شده است آیا می تواند برای پرداخت جزای نقدی (جریمه نقدی) تقاضای اعسار و تقسیط کند؟ آیا برای رد مال مقرر در دادنامه نیز می توان در خواست اعسار و تقسیط کرد؟

جواب: بله، به موجب قانون نحوه ی اجرای محکومیتهای مالی مصوب 1394 برای رد مال و جزای نقدی (که جزو محکومیتهای کیفری محسوب می شود) هم می توان دادخواست اعسار به شعبه ی صادرکننده ی حکم تقدیم نمود.

 

سوال 2: آیا بابت هزینه های اجرایی (نیم عشر) در پرونده های حقوقی می توان محکومٌ علیه را بازداشت کرد؟

جواب: خیر، با توجه به اینکه هزینه های اجرایی احکام در حکم دادگاه ذکر نمی شود لذا مشمول عنوان قانونی محکومٌ به و محکومیت به پرداخت مال نیست و در نتیجه، بازداشت شخص ممتنع، صحیح نمی باشد.

 

سوال 3: اگر حکمی صادر و قطعی شود و در نتیجه، اجرا گردد ولی بعدا به موجب حکمی دیگر، فسخ یا نقض شود یا مثلا به موجب اعاده دادرسی، بلااثر شود، وضعیت آن چگونه است؟

جواب: طبق ماده 39 قانون اجرای احکام مدنی مصوب 1356 در چنین حالتی، عملیات اجرایی به دستور دادگاه اجرا کننده ی حکم به حالت قبل از اجرا بر می گردد و اگر محکومٌ به مال معینی (مثلا خودرو مشخص) بوده و استرداد آن ممکن نباشد (مثلا فروخته شده باشد) دادورز (مأمور اجرا) مثل یا قیمت آن را وصول می کند. دستور دادگاه در این خصوص، بدون صدور اجراییه است اما اگر مالی از طرف برای توقیف پیدا نشود، در این پرونده، قاضی نمی تواند حکم جلب صادر کند چون مبلغی که باید به دستور دادگاه، از محکومٌ له قبلی بازپس گرفته شود عنوان محکومٌ به ندارد لذا از شمول ماده 3 نحوه اجرای محکومیتهای مالی خارج است و نمی توان نامبرده را بازداشت کرد.

 

سوال 4: اگر دادگاه در رسیدگی به دعوای خواهان علیه خوانده به خواسته ی مطالبه وجه، با توجه به توافق طرفین، گزارش اصلاحی صادر کند و اجراییه صادر شود اما خوانده حاضر به پرداخت وجه مقرر در گزارش اصلاحی (صلح و سازش) نشود، چه اقدامی صورت می گیرد؟

جواب: بعد از صدور اجراییه، اگر مالی از شخص خوانده شناسایی نشود، به درخواست خواهان، دادگاه جلب او را صادر خواهد کرد مگر اینکه دادخواست اعسار مطرح کند و اعسارش پذیرفته شود که در این صورت، باید مطابق حکم تقسیط مقرر در دادنامه ی اعسار عمل کند وگرنه جلب و بازداشت خواهد شد.

 

سوال 5: آیا برگه ی جلب، مدت (مهلت) دارد، و آیا می توان بعد از انقضای مدت برگه ی جلب، متهم یا محکوم علیه را جلب نمود؟

جواب: بر روی برگه های جلب، معمولا، مدت آن قید می گردد (هفت روزه، یکماهه، شش ماهه و …) و در صورت انقضای مهلت، شاکی یا محکومٌ له یا وکیل ایشان می بایست نسبت به تمدید آن اقدام کند.

 

سوال 6: حکم جلب یا دستور جلب؟

جواب: گرچه گاهی در نزد عامه ی مردم، گفته می شود حکم جلب، ولی باید دانست که جلب نوعی دستور است که توسط بازپرس یا قاضی رسیدگی کننده صادر می شود. در نتیجه، در مواردی، مقام صادر کننده ی دستور می تواند با رعایت قانون، از دستور خود عدول کند؛ برخلاف حکم که قابل عدول نیست و فقط به موجب و می بایست در دادگاه بالاتر نقض شود.

مصطفی محمدی: وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی


قابل توجه کاربران گرامی وب سایت وکیل سرا :

به منظور ارتقاء کیفیت مشاوره و اختصاص دادن فرصت کافی برای هر یک از موکلین گرامی ، خواهشمند است قسمت شرایط مشاوره در سایت را ملاحظه نموده در صورت لزوم با شماره های مندرج در صفحه اصلی تماس حاصل فرمایید . از پرسش هرگونه سوالات در قسمت نظرات یا دیدگاه ها خودداری نمایید لذا پاسخگو نمی باشیم و دیدگاه ها به منظور ارسال نظرات درباره محتواهای وب سایت می باشد . با تشکر مصطفی محمدی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + 18 =