شماره تلفن وکیل
نکاتی در خصوص ابطال رأی کمیسیون ماده صد شهرداری
2.5 (50%) 4 votes

نکاتی در خصوص ابطال رأی کمیسیون ماده صد شهرداری

نکته1: بناهای احداثی در ملکی که قبل از تصویب نقشه جامع شهر ایجاد گردیده، به استناد تبصره 9 ماده 100 ، خارج از شمول ماده صد بوده و نمی توان در کمیسیون ماده 100 مطرح نمود. البته باید توجه شود عدم شمول مقررات ماده 100 به بناهایی است که قبل از طرح جامع (در شهر تهران قبل از سال 1349) احداث و فاقد تغییرات بعدی در ساختمان یا نوع استفاده از آن در سالهای بعد از طرح جامع باشند. بنابراین، بدیهی است چنانچه در ساختمانی قدیمی، اخیرا (مثلا در سال 1396) تخلفاتی حادث شده باشد، موضوع تخلفات، قابل طرح در کمیسیون ماده 100 هستند و نمی توان از استناد به قدمت بنا و زمان احداث آن برای اثبات عدم شمول مقررات تبصره 1 ماده 100 استفاده کرد. البته در برخی از آراء دیوان عدالت اداری مشاهده شده است که چنین نکته ای را لحاظ نکرده اند و رأی به نفع شاکی داده اند مبنی بر “ابطال رأی کمیسیون ماده 100 شهرداری و الزام شهرداری به رفع تعرض و صدور گواهی پایان ساختمان”

نکته2: یکی از طرفهای شکایت شاکی، شهرداری است. با توجه به بند 1 ماده 71 قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب 1375، انتخاب یک شهردار توسط شورای اسلامی هر شهر، یعنی هر شهر، دارای یک شهرداری است نه بیشتر، که طبق ماده 3 قانون شهرداری مصوب 1334 دارای شخصیت حقوقی است. به همین جهت، شهرداری مناطق و نواحی در هر شهر را باید از اجزاء سازمانی شهرداری همان شهر محسوب کرد و، نتیجتا، شهرداری مناطق و نواحی در شهرها فاقد شخصیت حقوقی مستقل از شهرداری همان شهر بوده و به دلیل فقدان شخصیت مستقل قانونی اعم از حقیقی و حقوقی نمی توانند طرف دعوی و شکایت قرار گیرند. گرچه برخی وکلای محترم دادگستری، به دلیل ترس از رد شدن شکایت، در اضافه نمودن تعداد طرفهای شکایت قدری افراط می کنند (این مسئله، با توجه به نحوه ی رسیدگی در مراجع دادگستری، کاملا قابل درک است)

نکته3: یکی از طرفهای دیگر شکایت شاکی، کمیسیون ماده 100 شهرداری است. کمیسیون های موضوع تبصره 1 ماده 100 قانون شهرداری مصوب 1334 موسوم به “کمیسیون ماده 100” کمیسیون هایی هستند که در هر شهر به صورت مستقل تشکیل گردیده، رسیدگی به تخلفات ساختمانی اعلامی از طرف شهرداری همان شهر را به عهده دارند، لذا عنوان کمیسیون ماده 100 به نحو مطلق صحیح نیست و باید مشخص شود که طرف شکایت کمیسیون متشکله در کدام شهر است. بنابراین، در صورتی که کمیسیون طرف شکایت، کمیسیون متشکله در شهر تهران باشد، بایستی عنوان طرف شکایت “کمیسیون ماده 100 شهر تهران” قید گردد. توضیح اینکه کمیسیون های ماده 100 دارای شخصیتی مستقل و جدا از شهرداری هستند و متشکل از اعضایی غیر از کارکنان شهرداری می باشند، لذا حتی در مواردی که مانند شهر تهران، کمیسیون در ساختمان های شهرداری تشکیل و امور اجرایی آن به عهده شهرداری است نیز نمی توان شخصیت حقوقی کمیسیون ماده 100 را با شهرداری یکی دانست.

نکته4: در مواردی که شعبه دیوان عدالت اداری، در جریان رسیدگی به اعتراض نسبت به آراء کمیسیون ماده 100 (و به طور کلی آراء کمیسیون ها و هیئت های مذکور در ماده 13 و 14 قانون دیوان عدالت اداری مصوب 1385) تشخیص دهد که رأی معترض عنه به دلیل مخالفت قوانین موجب تضییع حقوق شاکی گردیده، ضمن اعلام دلایل غیرقانونی بودن رأی، آن را نقض می کند. کمیسیون صادر کننده ی رأی منقوض، در رسیدگی مجدد، مکلف به رعایت نظر دیوان برای اتخاذ تصمیم و تعیین تکلیف نهایی موضوع مورد اختلاف می باشد. بدیهی است در صورت عدم توجه کمیسیون به مفاد رأی دیوان و عدم رعایت نظر دیوان، ضمانت اجرای قانونی موضوع مواد 35 و 37 و بند 4 ماده 36 قانون دیوان عدالت اداری مصوب 1385 نسبت به اعضای کمیسیون به عنوان مستنکف از اجرای مفاد رأی قابل اعمال خواهد بود.

در کتاب “رویه قضایی در شعب دیوان عدالت اداری” مباحث بیشتری در این خصوص مطرح گردیده است.

مصطفی محمدی: وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی در امور شهرداری و دیوان عدالت اداری (عضو کانون وکلای دادگستری مرکز)


قابل توجه کاربران گرامی وب سایت وکیل سرا :

به منظور ارتقاء کیفیت مشاوره و اختصاص دادن فرصت کافی برای هر یک از موکلین گرامی ، خواهشمند است قسمت شرایط مشاوره در سایت را ملاحظه نموده در صورت لزوم با شماره های مندرج در صفحه اصلی تماس حاصل فرمایید . از پرسش هرگونه سوالات در قسمت نظرات یا دیدگاه ها خودداری نمایید لذا پاسخگو نمی باشیم و دیدگاه ها به منظور ارسال نظرات درباره محتواهای وب سایت می باشد . با تشکر مصطفی محمدی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × یک =