وکیل پایه یک دادگستری

وکیل پایه یک دادگستری

قوانین ملکی اراضی زمین شهری و روستایی (وجود اضافه مساحت در ملك و چگونگي اصلاح سند مالكيت( ماده ١٤٩ قانون ثبت
به يقين مي توان گفت موضوع ماده ١٤٩ قانون ثبت يعني وجود اضافه مساحت در املاك ثبت شده يكي از مواردي است كه پرونده هاي زيادي را در رديف رسيدگي و اقدام ادارات ثبت قرار مي دهد.
اراضی شهری و اراضي مناطق روستايي در اغلب موارد فاقد نقشه ثبتي هستند، به هر دليل اعم از جابجايي حدود، تجاوز به ملك مجاور، اشتباه در مساحي اوليه، تغيير طول اضلاع، اضافه مساحت در ملك ظاهر مي شود. اخيرا با اجراي طرح كاداستر و وارد كردن نقشه هاي ثبتي قابل اعتماد اراضي شهري و روستايي در سيستم رايانه اي و حفظ و حفاظت آنها اميد مي رود كه در آينده شاهد وجود تعدي و تجاوز و اشتباه در مساحي و تغييرات در طول ابعاد و وجود اضافي در املاك با توجه به اسناد مالكيت آنها نباشيم و وجود نقشه درست املاك در مخزن محفوظ كاداستر مانعي براي پديد آمدن اين عوامل باشد. مع الوصف حاصل اين اقدام زماني طولاني را مي طلبد و فعلا در اقدامات براي اصلاح اسناد مالكيت نسبت به اضافات مساحت ملك چاره اي جز اجراي ماده ١٤٩ قانون ثبت و بند ٣٩١ مجموعه بخشنامه هاي ثبتي مستند ديگري نداريم.

وکیل طلاق
ماده ١٤٩ قانون ثبت
نسبت به ملكی كه با مساحت معين مورد معامله قرار گرفته باشد و بعدا معلوم شود اضافه مساحت دارد ذي نفع مي تواند قيمت اضافي را بر اساس ارزش مندرج در اولين سند انتقال و ساير هزينه هاي قانوني معامله به صندوق ثبت توديع و تقاضاي اصلاح سند خود را بنمايد. در صورتي كه اضافه مساحت در محدوده ي سند مالكيت بوده و به مجاورين تجاوزي نشده و در عين حال بين مالك و خريدار نسبت به اضافه مذكور قراردادي نشده باشد، اداره ثبت سند را اصلاح و به ذي نفع اخطار مي نمايد تا وجه توديعي را از صندوق ثبت دريافت دارد، عدم مراجعه فروشنده…  ”
توضيح بيشتر در بند ٣٩١ بخشنامه ها آمده است.

, , , , , , ,

شاید این مطلب برای شما مفید باشد :   تفاهم نامه همکاری سازمان محیط زیست و کانون وکلا

قابل توجه کاربران گرامی وب سایت وکیل سرا :

به منظور ارتقاء کیفیت مشاوره و اختصاص دادن فرصت کافی برای هر یک از موکلین گرامی ، خواهشمند است قسمت شرایط مشاوره در سایت را ملاحظه نموده در صورت لزوم با شماره های مندرج در صفحه اصلی تماس حاصل فرمایید . از پرسش هرگونه سوالات در قسمت نظرات یا دیدگاه ها خودداری نمایید لذا پاسخگو نمی باشیم و دیدگاه ها به منظور ارسال نظرات درباره محتواهای وب سایت می باشد . با تشکر مصطفی محمدی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + 2 =