وکیل دادگستری

شیوه ­نامۀ اجرایی صدور سند مالکیت جدید | تک برگی

این شیوه نامه در 10 بخش تبیین شده است. در اینجا بدون پرداختن به مقدمه و توجیه ارائه شده در آن، صرفا این 10 بخش، را بدون هیچ توضیح اضافه به استحضار می رسانیم.

بخش اول: تاریخ صدور سند و مشخصات ملک

الف) در قسمت بالای صفحه، قسمت راست، شماره سریال سند مالکیت درج شده است و در قسمت سمت چپ نام اداره کل و واحد ثبتی و تاریخ صدور سند درج می­گردد.

ب) مشخصات ملک:

ردیف 1- نام استان، شهرستان، بخش ثبتی و ناحیۀ مربوط به وقوع ملک ذکر می­شودو چنانچه در منطقۀ مذکور، ناحیه تعریف نشده باشد، مقابل ناحیه با خط تیره (-) تکمیل می­گردد.

ردیف 2- شماره فرعی، اصلی و پلاک قبلی که پلاک اخیر از آن مجزا شده و نیز شماره و قطعۀ تفکیکی به صورت عددی درج      می شود. چنانچه قطعۀ اخیر مفروز و مجزا شده از قطعۀ دیگری باشد، شماره قطعۀ سابق و مساحت اولیۀ ملک و نیز سایر توضیحات، ظهر سند اضافه می­گردد.

ردیف 3- درج پلاک فرعی و اصلی به صورت حروفی الزامی است و چنانچه فضای پیش­بینی شده جوابگو باشد اضافه کردن پلاک اولیه نیز بلااشکال است.

ردیف 4- ضمن درج مساحت ملک به متر مربع، در صورتی که ملک دارای سمت و طبقه باشد و نیز چنانچه مجتمع دارای چندین بلوک و برای بلوک های آن شماره تعیین شده باشد، شمارۀ بلوک، سمت و طبقه در فضای پیش­بینی شده درج می شود. در غیر اینصورت، مقابل آیتم­های فوق با خط تیره(-) درج می­شود. ((منظور از سمت، جهت جغرافیایی وقوع ملک است که در مجتمعاتی که در هر طبقه بیش از یک واحد احداث شده، کاربرد دارد.))

ردیف 5- تاریخ ثبت شماره دفتر املاک، صفحه و شماره ثبت ملک در سند، “پس از انجام گواهی­های لازم و اخذ اطلاعات از دفتر املاک” درج می­شود.

ردیف 6- در مقابل عبارت نوع ملک یکی از حالات ” طلق، وقف، ثلث، حبس، طلق و وقف، طلق با عرصۀ وقف، وقف آستان قدس رضوی” درج می شود. در مقابل نوع کاربری در برنامه تعداد 125 نوع کاربری لحاظ گردیده که یکی از حالات: خانه، آپارتمان، زمین، زمین محصور، عمارت مسکونی، تجاری مسکونی، پاساژ، تعمیرگاه، چاه تلمبه، جنگل، چهاردیواری و آموزشی، بهداشتی، اداری، مزروعی، باغ، اماکن مقدس، بازارچه، باغچه، بقعه، بنای احداثی، پرورشگاه، تجارتخانه، و… درج می­شود. چنانچه ملک دارای وضعیت خاص باشد، در مقابل عبارت وضعیت خاص یکی از حالات “عرصه، اعیان، عرصه و اعیان” درج می­شود. در انتهای سطر، بهای ملک مطابق با برگ ارزیابی یا سند انتقال اضافه خواهد شد.

ردیف 7- در مقابل عبارت نوع مالکیت یکی از حالت­های “مفروز، مشاع، عرصه، اعیان” و عرصه و اعیان انتخاب می گردد. در خصوص میزان مالکیت جزء و کل سهم به­انضمام مقسم انتخاب می شود و در ادامه در صورتی که دارای ثمنیه یا ربعیه و جزء و کل باشد، اضافه خواهد شد.

همچنین در قسمت شماره سریال، پس از وارد کردن شماره سریال چاپی سند در قسمت مذکور و انتخاب یکی از حالات “اصلی، المثنی و تعویضی”، شماره سریال به همراه نوع سند از بانک فراخوانی و در سند درج می گردد.

در ردیف 8، آدرس دقیق ملک به همراه جدول مشخصات ملک و کد­پستی که در برنامه داده آمایی دفاتر املاک درج گردیده است از بانک فراخوانی و در این قسمت اضافه می­گردد.

تذکر: در ردیف­های 1 الی 8 اطلاعات مورد نیاز مرتبط با ملک تکمیل می­شود.

بخش دوم: مشخصات مالک

ردیف1-  نام مالک حقیقی و چنانچه مالک دارای شخصیت حقوقی باشد، نام حقوقی او (نام شرکت)، نام خانوادگی، نام پدر، شماره شناسنامه (اشخاص حقیقی) یا شماره ثبت (اشخاص حقوقی) درج می­گردد.

ردیف 2-  شماره ملی (اشخاص حقیقی) یا شناسه حقوقی (اشخاص حقوقی)، محل صدور شناسنامه (اشخاص حقیقی) یا شماره ثبت (اشخاص حقوقی) تاریخ تولد (اشخاص حقیقی) یا تاریخ ثبت (اشخاص حقوقی)  و تابعیت درج می­شود.

ردیف 3- مستندات مالکیت بر نحوۀ تملک بر ملک و مشخصات آخرین مالک و نحوۀ انتقال ملک به وی با ذکر شماره سند انتقال اضافه خواهد شد.

ادامۀ شیوه­ نامه را در بخش­های بعد ملاحظه کنید.

مصطفی محمدی: وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی


قابل توجه کاربران گرامی وب سایت وکیل سرا :

به منظور ارتقاء کیفیت مشاوره و اختصاص دادن فرصت کافی برای هر یک از موکلین گرامی ، خواهشمند است قسمت شرایط مشاوره در سایت را ملاحظه نموده در صورت لزوم با شماره های مندرج در صفحه اصلی تماس حاصل فرمایید . از پرسش هرگونه سوالات در قسمت نظرات یا دیدگاه ها خودداری نمایید لذا پاسخگو نمی باشیم و دیدگاه ها به منظور ارسال نظرات درباره محتواهای وب سایت می باشد . با تشکر مصطفی محمدی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + 20 =