وکیل آنلاین

شکایت از پزشک تجربه های یک وکیل دادگستری

در خصوص موضوع شکایت از پزشک، مطلب دیگری با عنوان “مختصری از جرایم پزشکی و مسئولیت پزشکان را در سایت وکیلسرا ملاحظه کنید.

شکایت از پزشک توسط شاکی یا اولیای دم متوفی در دادسرای جرایم پزشکی (دادسرای عمومی) محل وقوع جرم صورت می گیرد. در تهران، دادسرای جرایم پزشکی (دادسرای ناحیه ۱۹) در خیابان شهید مطهری، بعد از قائم مقام فراهانی، روبروی پست بانک، نبش گلریز واقع شده است. دادسرای جرایم پزشکی علاوه بر پرونده های شکایت شاکی (اعم از بیمار و غیر بیمار و اولیای دم متوفی) از پزشک، به موضوعات دیگری همچون امور دارویی، مواد خوراکی، جرایم مربوط به ثبت علائم تجاری، جرایم محیط زیست ناشی از نقض قوانین کار و جرایم ناشی از عدم رعایت استاندارد نیز رسیدگی می کند.

در تهران، در صورت ارسال پرونده به دادگاه، دادگاهی که بعد از مرحله دادسرا چه بعد از صدور کیفرخواست و ارسال پرونده به دادگاه و چه به جهت اعتراض شاکی به قرار منع تعقیب صادره، رسیدگی می کند، مجتمع قضایی شهید قدوسی است که پایین تر از میدان هفت تیر، خیابان شهید شیرودی مستقر می باشد.

در صورتی که موضوع شکایت از پزشک یا کادر پزشکی معالج در بیمارستان، فوت متوفی باشد بازپرس دستور خواهد داد که جسد متوفی از بیمارستان تحویل پزشکی قانونی شود تا علت تامه مرگ مشخص گردد. این دستور معمولا خطاب به کلانتری محل وقوع بیمارستان صادر خواهد شد. همچنین طی دستور دیگری به بیمارستان مشتکی عنه، اصل پرونده بالینی یا رونوشت مصدق پرونده شاکی یا متوفی مطالبه خواهد شد.

بعد از وصول پرونده بیمار یا متوفی به شعبه، بازپرس یا دادیار رسیدگی کننده، شاکی را به کمیسیون تخصصی پزشکی (اعم از پزشکی قانونی، سازمان نظام پزشکی، یا شعبه مربوط در دادسرای جرایم پزشکی) معرفی می کند تا کمیسیون نسبت به اعلام قصور یا عدم قصور پزشک یا کادر پزشکی و همچنین تعیین میزان ارش یا دیه اقدام کند.

در کمیسیون تخصصی پزشکی، یکی از پزشکان، اظهارات شاکی یا اولیای دم را اخذ و پرونده بالینی را ملاحظه نموده در صورت لزوم، اقداماتی نظیر اخذ آزمایش، سونوگرافی، رادیولوژی (عکس برداری) و…انجام خواهد شد و پزشک معالج یا کادر درمان دعوت (احضار) خواهند شد. اظهارات آنان اخذ و پس از آماده شدن پرونده جهت طرح در کمیسیون تخصصی، وقت رسیدگی تعیین و طرفین پرونده به همراه پزشکان متخصص (یا فوق تخصص) با اخطار و دعوت قبلی، حضور یافته جلسه کارشناسی تشکیل می شود. کمیسیون تخصصی در این مرحله، متشکل از سه پزشک متخصص یا فوق تخصص می باشد که یکی از این پزشکان، الزاما، از اعضای کادر پزشکی قانونی می باشد. نهایتا، کمیسون، پس از شنیدن صحبت های طرفین و بررسی دقیق اوراق و مدارک پرونده، اقدام به صدور نظریه کارشناسی خواهد کرد.

پس از وصول نظریه کمیسیون تخصصی به شعبه دادسرا، اگر نظریه کمیسیون حاکی از عدم قصور پزشک یا کادر درمانی معالج باشد، به موجب دستور بازپرس یا دادیار، طی اخطاریه دفتر شعبه به شاکی ابلاغ خواهد شد تا چنانچه شاکی اعتراضی نسبت به نظریه کمیسیون تخصصی داشته باشد ظرف یک هفته پس از ابلاغ، اعتراض خود را در کتبا به شعبه دادسرا اعلام و ثبت کند. اگر قاضی رسیدگی کننده (بازپرس یا دادیار) اعتراض شاکی یا اولیای دم را بپذیرد، موضوع را به کمیسیون تخصصی پنج نفره یا هفت نفره {غیر از اعضای قبلی} ارجاع خواهد داد.

در صورتی که کمیسیون پنج نفره یا هفت نفره نیز نظر کمیسیون سه نفره را تایید کند، شعبه رسیدگی کننده دادسرا قرار منع تعقیب صادر خواهد کرد. قرار منع تعقیب ظرف ۱۰ روز از ابلاغ، قابل اعتراض خواهد بود. رسیدگی در خصوص اعتراض به قرار منع تعقیب، در دادگاه کیفری دو به عمل خواهد آمد.

چنانچه نظریه کمیسیون تخصصی پزشکی مبنی بر قصور پزشک یا کادر درمان باشد، به موجب اخطاریه دادسرا احضار خواهند شد. توجه: مطابق تبصره ۲ ماده ۴۱ قانون سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران، در صورت احضار یا جلب هر یک از صاحبان مشاغل پزشکی به دادگاه یا دادسرا به خاطر رسیدگی به اتهام بزه ناشی از حرفه صاحبان مشاغل پزشکی، لازم است مراتب به اطلاع هیئت بدوی انتظامی نظام پزشکی شهرستان مربوطه برسد.

بعد از حضور متهم یا متهمین در دادسرا، قاضی (دادیار یا بازپرس) اقدام به تفهیم اتهام، استماع اظهارات متهم یا متهمین و صدور قرار تامین مقتضی (تعیین وجه التزام، قرار کفالت، قرار وثیقه) خواهد کرد. پس از تفهیم اتهام به متهم، نامبرده می‌تواند به نظریه کمیسیون تخصصی پزشکی اعتراض کند. اگر دادسرا اعتراض وی را وارد تشخیص دهد، بدون اخذ آخرین دفاع و پس از صدور یکی از قرارهای تامین کیفری، پرونده را به کمیسیون تجدید نظر تخصصی پزشکی ارجاع خواهد داد.

در صورت تأیید نظر قبلی در کمیسیون، قاضی رسیدگی کننده پس از ابلاغ نظریه کمیسیون تجدید نظر به متهم و اخذ آخرین دفاع، مبادرت به صدور قرار جلب به دادرسی خواهد کرد. در صورتی که دادستان (دادیار اظهار نظر) با قرار صادره موافقت کند کیفر خواست صادر و پرونده به دادگاه کیفری دو ارسال خواهد شد. دادگاه کیفری دو بعد از تشکیل جلسه و با رعایت مواد ۱۹۳، ۱۹۴ و ماده ۳۵۹ قانون آیین دادرسی کیفری، حسب مورد، حکم برائت یا محکومیت صادر خواهد کرد. حکم صادره، ظرف بیست روز از ابلاغ آن، قابل تجدیدنظرخواهی در محاکم تجدیدنظر استان خواهد بود. توجه: جرایم تعزیری درجه هشت {حبس تا سه ماه، جزای نقدی تا یک میلیون تومان، شلاق تا ده ضربه} و محکومیت به پرداخت دیه یا ارش که میزان یا جمع آنها کمتر از ده درصد دیه کامل باشد قطعی بوده و قابل تجدیدنظر نخواهد بود (ماده 427 قانون آیین دادرسی کیفری). جهات تجدیدنظرخواهی در ماده ۴۳۴ قانون آیین دادرسی کیفری ذکر شده است.

وکیلسرا؛

مصطفی محمدی: وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی

عضو کانون وکلای دادگستری مرکز


قابل توجه کاربران گرامی وب سایت وکیل سرا :

به منظور ارتقاء کیفیت مشاوره و اختصاص دادن فرصت کافی برای هر یک از موکلین گرامی ، خواهشمند است قسمت شرایط مشاوره در سایت را ملاحظه نموده در صورت لزوم با شماره های مندرج در صفحه اصلی تماس حاصل فرمایید . از پرسش هرگونه سوالات در قسمت نظرات یا دیدگاه ها خودداری نمایید لذا پاسخگو نمی باشیم و دیدگاه ها به منظور ارسال نظرات درباره محتواهای وب سایت می باشد . با تشکر مصطفی محمدی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − دو =