وکیل طلاق

دادسرای ناحیه ۲۱ تهران و مجتمع قضایی ارشاد و وکیل دادگستری

دادسرای ناحیه ۲۱ تهران، در خیابان بهشتی، خیابان احمد قصیر، جنب بیمارستان آسیا واقع گردیده است. جرائم منافی عفت و مفاسد اخلاقی، روابط نامشروع دون زنا، رانندگی در حالت مستی، شرب خمر، فروش تجهیزات دریافت از ماهواره، ترویج و تشویق به فساد و فحشا، تشکیل خانه (مکان) فساد از عمده‌ترین جرائم و اتهاماتی است که در دادسرای ارشاد مورد رسیدگی قرار می گیرد.

دادسرای ناحیه ۲۱ تهران دارای چندین شعبه دادیاری و بازپرسی می‌باشد که بعد از تحقیقات و تکمیل پرونده، صدور قرار جلب به دادرسی و نهایتاً صدور کیفرخواست  توسط دادستان (معاون دادستان یا دایره اظهارنظر) پرونده به مجتمع قضایی ارشاد (واقع در خیابان مطهری، روبروی سلیمان خاطر) جهت صدور حکم ارسال می گردد. متهمین دادسرای ناحیه ۲۱ تهران (دادسرای ارشاد) همچون سایر متهمان، حق همراه داشتن وکیل دادگستری دارند. حق همراه داشتن وکیل دادگستری می بایست در برگ ابلاغیه (احضاریه) قید و به متهم یادآوری گردد. حضور وکیل متهم به همراه متهم در دادسرا، می‌تواند متهم را با حقوق خود آشنا ساخته کمک مهمی به وی نماید و از تضییع احتمالی حقوق متهم جلوگیری به عمل آورد. (وکیل سرا، موسسه حقوقی و دفتر وکالت مصطفی محمدی وکیل پایه یک دادگستری در محدوده دادسرای ناحیه ۲۱ تهران و مجتمع قضایی ارشاد واقع گردیده است)


دو نمونه دادنامه صادره در خصوص شرب خمر 

حسب محتویات پرونده آقایان فرزند و فرزند متهم هستند به اولی اخلال در نظم عمومی و دومی شرب خمر به شرح مضبوط در آپرونده، نظر به مجموع اوراق و محتویات پرونده، اظهارات متهمان در مرحله تحقیقات مقدماتی و قرار مجرمیت و کیفرخواست شماره … و استماع اظهارات نماینده دادستان، نیز استماع دفاعیات متهم ردیف اول و اقرار صریح متهم ردیف دوم، همچنین نظر به سایر دلایل و قرائن و امارات موجود از جمله نظریه آزمایشگاه، دال بر وجود الکل (تست الکل پزشکی قانونی) در خون متهم ردیف دوم، دادگاه نسبت به متهم ردیف اول به لحاظ فقد ادله اثباتی کافی انتساب بزه را محرز ندانسته مستند به اصل ۳۷ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و ماده … قانون آیین دادرسی کیفری رأی بر برائت مشارالیه از بزه انتسابی صادر و اعلام و در خصوص متهم ردیف دوم دادگاه انتساب بزه را محرز دانسته مستندا به مواد… و… از قانون مجازات اسلامی نامبرده را به تحمل ۸۰ ضربه تازیانه از باب حدود محکوم می نماید. رای صادره حضوری محسوب و ظرف مهلت ۲۰ روز پس از ابلاغ قابل تجدیدنظرخواهی در محاکم تجدیدنظر استان تهران میباشد. شعبه… دادگاه کیفری دو تهران

 توجه: دادنامه فوق در دادگاه تجدید نظر استان تهران تایید گردیده است.

 نکته: همچنانکه در رای صادره ملاحظه میگردد نظریه آزمایشگاه دال بر وجود الکل در خون متهم، می‌تواند اماره قضایی مبنی بر شرب خمر توسط متهم باشد که البته به تنهایی مثبت حد نیست بلکه به همراه دلایل دیگر می‌تواند اثبات کننده حد شرب خمر باشد.

این در حالیست که در آراء برخی شعبات دادگاه تجدید نظر استان تهران، حکم شلاق حدی صادره مبتنی بر گواهی پزشکی قانونی نقض گردیده است. و اینگونه استدلال شده است که با توجه به انکار متهم و اظهارات وی که وقوع یا عدم وقوع بزه را مواجه با تردید ساخته است نظر به عدم کفایت ادله و با عنایت به اصل برائت مستند به ماده… قانون آیین دادرسی کیفری حکم بر نقض رای بدوی و برائت متهم صادر می‌نماید. رأی صادره قطعی است.

همچنین در دادنامه دیگری از یکی از شعبات مجتمع قضایی ارشاد تهران حکمی متفاوت صادر گردیده است: «در خصوص اتهام آقای… دائر بر نگهداری و حمل مشروبات الکلی موضوع کیفرخواست شماره… مورخ…  صادره از دادسرای ناحیه ۲۱ تهران {دادسرای ارشاد} با توجه به محتویات پرونده، گزارش مامورین نیروی انتظامی، کشف ۱۱ عدد کیسه مشروب ساندیسی و سه بطری مشروب الکلی پلمپ نشده از متهم به شرح صورتجلسه کشف منضم در پرونده، اظهارات و اقرار صریح وی بزه انتسابی به نامبرده محرز و مسلم است. لذا دادگاه به استناد ماده… قانون مجازات اسلامی  و با رعایت ماده… همان قانون به لحاظ فقد سابقه و جوانی وی نامبرده را به پرداخت ۱۰ میلیون ریال جزای نقدی بدل از حبس و شلاق و نیز به پرداخت ۷ میلیون ریال بابت ارزش عرفی مشروب مکشوفه به میزان کمتر از ۵ برابر ارزش آن در حق دولت محکوم می نماید.

در خصوص اتهام آقای…  ۲۴ ساله دائر بر  شرب خمر (شرب مسکر) با توجه به انکار شدید متهم نسبت به اتهام وارده و نظر به اینکه صرف نظریه پزشکی قانونی به لحاظ احتمال خطا در اخذ و یا اعلام نتیجه آزمایش، دلیل شرعی و قانونی محسوب نمی شود و دلیل دیگری نیز جهت اثبات آن وجود ندارد. لذا دادگاه با توجه به حاکمیت اصاله البرائه و اصل ۳۷ قانون اساسی، حکم برائت نامبرده را صادر می نماید. حکم صادره حضوری و ظرف مدت ۲۰ روز پس از ابلاغ قابل تجدیدنظرخواهی در مرجع تجدیدنظر استان می باشد.

وکیل سرا؛

مصطفی محمدی: وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی

وکیل پرونده های کیفری- جزایی

عضو کانون وکلای دادگستری مرکز 


قابل توجه کاربران گرامی وب سایت وکیل سرا :

به منظور ارتقاء کیفیت مشاوره و اختصاص دادن فرصت کافی برای هر یک از موکلین گرامی ، خواهشمند است قسمت شرایط مشاوره در سایت را ملاحظه نموده در صورت لزوم با شماره های مندرج در صفحه اصلی تماس حاصل فرمایید . از پرسش هرگونه سوالات در قسمت نظرات یا دیدگاه ها خودداری نمایید لذا پاسخگو نمی باشیم و دیدگاه ها به منظور ارسال نظرات درباره محتواهای وب سایت می باشد . با تشکر مصطفی محمدی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 5 =