وکیل حرفه ای

اعمال منافی عفت در رویه دادسرا و دادگاه ارشاد

تفاوت بند الف ماده 639 قانون مجازات اسلامی-تعزیرات«دایر کردن مرکز فساد و فحشا» با بند ب ماده 639«فراهم نمودن موجبات فساد و فحشا» و تاثیر آن در حکم صادره دادگاه تجدیدنظر

گاهی قاضی می تواند با ظرافتهای خاص حقوقی، در مواقع لزوم، هم قانون را اجرا کرده باشد و هم مجرم را متنبه سازد. در این میان، نقش یک وکیل دادگستری حاذق نیز قابل توجه است. حتی در مواردی که متهم واقعا مرتکب جرم شده، می توان شدت مجازات را متناسب با وضعیت او قدری کاهش داد.


در خصوص اتهام آقایان و خانم ها ۱- .. 2- … 3- … 4- … 5- … 6- … مبنی بر ارتکاب فعل حرام به واسطه حضور در مرکز فساد و فحشا با عنایت به جمع محتویات پرونده، گزارشات واصله و مفاد کیفرخواست صادره از سوی دادسرای ناحیه ۲۱ تهران و توجه به دفاعیات بلاوجه متهمین ردیف های اول و دوم در جریان دادرسی و اظهارات وکیل آنان در جلسه دادگاه به شرح لایحه شماره…  به جهت وجود دلایل، قرائن و امارات متقن و موجد حصول علم و یقین از جمله اقاریر صریح متهمین ذکور در جریان دادرسی و اظهارات متهمین ردیف های سوم و چهارم در دادگاه به اینکه پس از آشنایی با متهمین اناث پرونده جهت برقراری ارتباط غیر شرعی در مقابل پرداخت وجه به منزل موصوف دعوت شدند و همچنین کشف و معدوم شدن آلات و ادوات ارتکاب جرم خصوصن مقادیر زیادی کاندوم های مصرف شده، دستگیری نامبردگان در مکان موصوف و نهایتا سوابق سوء کیفری متهمین ردیف های سوم و چهارم به جرائم مشابه به گواهی تشخیص رایانه دادسرای ناحیه ۲۱ تهران و عدم حضور متهمین ردیف های پنجم و ششم در دادگاه و به عمل نیاوردن  دفاع مفید و موثر در مقابل مستندات موجود، بزهکاری آنان نزد دادگاه محرز و مسلم است؛  لذا به استناد ماده ۶۳۹ قانون مجازات اسلامی (تعزیرات) و مسئله چهارم از باب لواحق حد مسکر از تحریر الوسیله حضرت امام خمینی، حکم محکومیت متهم ردیف اول به تحمل یک سال حبس تعزیری با احتساب ایام بازداشت قبلی به انضمام مسدود شدن منزل موصوف به طور موقت به مدت ۶ ماه و همچنین محکومیت سایر متهمین ردیف های دوم الی ششم هر یک به پرداخت ۱۰ میلیون ریال جزای نقدی در حق صندوق دولت با احتساب ایام بازداشت قبلی صادر و اعلام می گردد. رای صادره نسبت به متهمین ردیف های پنجم و ششم غیابی و ظرف بیست روز قابل واخواهی در این شعبه و سپس ظرف ۲۰ روز قابل تجدیدنظر میباشد و نسبت به سایر متهمین حضوری و ظرف بیست روز پس از ابلاغ قابل تجدیدنظر در محاکم تجدیدنظر استان تهران میباشد.


دادنامه صادره از دادگاه تجدیدنظر استان تهران

در خصوص تجدید نظر خواهی  ۱-  خانم م.ر  ۲-  خانم ف.م هردو با وکالت آقای م.م نسبت به قسمتی از دادنامه شماره… مورخ   ۲۰/۳/۱۳۹۱ صادر شده از شعبه ۱۰۸۸ دادگاه جزایی تهران که به موجب آن متهم ردیف اول به اتهام دایر کردن مرکز فساد و فحشا به تحمل یک سال حبس تعزیری با احتساب ایام بازداشت قبلی و تعطیلی منزل وی به مدت ۶ ماه و ردیف های دوم و سوم  به اتهام ارتکاب فعل حرام به واسطه حضور در منزل مذکور، هر یک به پرداخت ۱۰ میلیون ریال جزای نقدی در حق صندوق دولت با احتساب ایام بازداشت قبلی محکوم گردیده اند. با توجه به پرونده، نظر به اینکه بر دادنامه مزبور از حیث احراز بزهکاری تجدید نظر خواهان ایراد و اشکالی مترتب نیست و موافق با موازین صادر گردیده و اینکه اعتراض موثری که نقض دادنامه را موجب شود به عمل نیامده، دادگاه با رد تجدیدنظرخواهی، مستندا به…، با اصلاح عمل ارتکابی و عنوان مجرمانه ردیف اول از “دایر کردن مرکز فساد و فحشا” از مورد حکم  به “فراهم نمودن موجبات فساد و فحشا” و حذف پلمپ و تعطیلی محل فساد از دادنامه مذکور و با لحاظ وضع خاص تجدیدنظرخواهان یاد شده و لزوم تناسب مجازات با عمل ارتکابی، با تخفیف یک سال حبس از مورد دادنامه به پرداخت ۳ میلیون ریال جزای نقدی و تخفیف و تقلیل ۱۰ میلیون ریال جزای نقدی از مورد حکم در مورد تجدیدنظر خواهان ردیف دوم و سوم به مبلغ یک میلیون ریال، دادنامه تجدیدنظرخواسته را در این قسمت و در محدوده تجدیدنظرخواهی، با اصلاح و تخفیف یادشده نتیجتا تأیید می نماید. رای صادره قطعی است.

دادسرای ناحیه ۲۱ تهران، در خیابان بهشتی، خیابان احمد قصیر، جنب بیمارستان آسیا واقع گردیده است. جرائم منافی عفت و مفاسد اخلاقی، روابط نامشروع غیر از زنا، رانندگی در حالت مستی، شرب خمر، فروش تجهیزات دریافت از ماهواره، ترویج و تشویق به فساد و فحشا، تشکیل خانه (مکان) فساد از عمده‌ترین جرائم و اتهاماتی است که در دادسرای ارشاد مورد رسیدگی قرار می گیرد.

دادسرای ناحیه ۲۱ تهران دارای چندین شعبه دادیاری و بازپرسی می‌باشد که بعد از تحقیقات و تکمیل پرونده، صدور قرار جلب به دادرسی و نهایتاً صدور کیفرخواست  توسط دادستان (معاون دادستان یا دایره اظهارنظر) پرونده به مجتمع قضایی ارشاد (واقع در خیابان مطهری، روبروی خیابان سلیمان خاطر) جهت صدور حکم ارسال می گردد. مجتمع قضایی ارشاد دارای شش شعبه دادگاه کیفری می باشد (شعبات 1088، 1089، 1090، 1091، 1092 و1099)

متهمین دادسرای ناحیه ۲۱ تهران (دادسرای ارشاد) همچون سایر متهمان، حق همراه داشتن وکیل دادگستری دارند. حق همراه داشتن وکیل دادگستری می بایست در برگ ابلاغیه (احضاریه) قید و به متهم یادآوری گردد. حضور وکیل متهم به همراه متهم در دادسرا، می‌تواند متهم را با حقوق خود آشنا ساخته کمک مهمی به وی نماید و از تضییع احتمالی حقوق متهم جلوگیری به عمل آورد. (وکیل سرا، موسسه حقوقی و دفتر وکالت مصطفی محمدی وکیل پایه یک دادگستری در محدوده دادسرای ناحیه ۲۱ تهران و مجتمع قضایی ارشاد واقع گردیده است)

وکیل سرا؛

مصطفی محمدی: وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی

وکیل پرونده های کیفری- جزایی

عضو کانون وکلای دادگستری مرکز


قابل توجه کاربران گرامی وب سایت وکیل سرا :

به منظور ارتقاء کیفیت مشاوره و اختصاص دادن فرصت کافی برای هر یک از موکلین گرامی ، خواهشمند است قسمت شرایط مشاوره در سایت را ملاحظه نموده در صورت لزوم با شماره های مندرج در صفحه اصلی تماس حاصل فرمایید . از پرسش هرگونه سوالات در قسمت نظرات یا دیدگاه ها خودداری نمایید لذا پاسخگو نمی باشیم و دیدگاه ها به منظور ارسال نظرات درباره محتواهای وب سایت می باشد . با تشکر مصطفی محمدی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + 16 =