وکیل کیفری

وکیل کیفری

از ویژگی های قانون جدید آئین دادرسی کیفری آن است که قاضی کیفری را از ابتدا به حقوق طرفین امر جزایی و دادرسی منصفانه توجه می دهد. وکیل کیفری در این مسیر می تواند با تذکرات بجا و هوشمندی خود، شاکی یا متهم را با حقوق قانونی خود آشنا سازد و مانع خروج قاضی کیفری از مسیر درست و قانونی شود.

محاکم و دادسراها مکلف اند حق دفاع متهمان و مشتکی عنهم را رعایت کرده و فرصت استفاده از وکیل کیفری و کارشناس را برای آنان فراهم آورند.

هر گونه شکنجه متهم به منظور اخذ اقرار و یا اجبار او به امور دیگر ممنوع بوده و اقرارهای اخذ شده بدین وسیله، حجیت شرعی و قانونی نخواهد داشت. وکیل کیفری می تواند متهمان را در این خصوص یاری نموده از تضییع حقوق قانونی وی جلوگیری کند.

اصل منع دستگیری و بازداشت افراد ایجاب می ­نماید که در موارد ضروری نیز به حکم و ترتیبی باشد که در قانون معین گردیده است و ظرف مهلت مقرر، پرونده به مراجع صالح قضایی ارسال شود و خانوادۀ دستگیر­شدگان در جریان قرار گیرند. وکیل کیفری با اطلاع از قانون و احاطه و تجربۀ کافی می تواند تخلفات احتمالی آشکار و پنهان ضابطین قضایی و قاضی کیفری را شناسایی نموده نسبت به احقاق حقوق از دست رفتۀ موکل (متهم یا حتی شاکی) اقدامات لازم را انجام دهد.

کشف و تعقیب جرایم و اجرای تحقیقات و صدور قرارهای تأمین و بازداشت موقت می­بایست مبتنی بر رعایت قوانین و با حکم و دستور قضایی مشخص و شفاف صورت گیرد و از اعمال هر گونه سلایق شخصی و سوء استفاده از قدرت یا اعمال هر گونه خشونت و یا بازداشتهای اضافی و بدون ضرورت اجتناب شود. قطعا وجود وکیل کیفری در پرونده ها موجب بهبود رسیدگی­ها شده و  وکیل کیفری با پیگیری موارد خلاف قانون، از وقوع یا تعدد تخلفات خواهد کاست و در نهایت به نفع سیستم قضایی کشور خواهد بود.

انجام هر امری آئینی دارد. حتی جزئی ترین امور برای اجرا، بی­نیاز از آیین و برنامه نیستند. کشف جرم، تحقیق جرایم، تعقیب متهم و … نیز بدون آیین خاص ممکن نیست و اگر هم ممکن باشد نتیجه ای جز هرج و مرج قضایی در پی ندارد. وکیل کیفری با آیین رسیدگی در دادسرا و دادگاه کیفری آشنایی داشته و بی شک وجود یک وکیل کیفری زبده و شجاع موجب قوت قلب موکل اعم از شاکی و متهم خواهد بود. برای مثال، باید دانست که صرف شکایت شاکی منجر به تعقیب متهم نمی­شود؛ تعقیب متهم پس از جمع آوری دلایل صورت خواهد گرفت. شکایت شاکی، صرفا تعقیب امر و رسیدگی موضوع کیفری را ایجاب می­کند، نه تعقیب متهم را. همین مسئله، بسیار مهم است. وکیل کیفری با یادآوری چنین مسائلی، باعث می شود متهم به صرف شکایت شاکی دچار واهمه نشده و روح و روان و زندگی روزمره­اش دچار اختلال نشود.

شاید این مطلب برای شما مفید باشد :   مختصری از جرایم پزشکی و مسئولیت پزشکان

متهم می­تواند در مرحلۀ تحقیقات مقدماتی، یک نفر وکیل دادگستری (وکیل کیفری) همراه خود داشته باشد. این حق باید پیش از شروع تحقیق توسط بازپرس به متهم ابلاغ و تفهیم شود. وکیل کیفری می­تواند با کسب اطلاع از  اتهام و دلایل آن، مطالبی را که برای کشف حقیقت و دفاع از متهم یا اجرای قانون لازم بداند، اظهار کند. اظهارات وکیل کیفری در صورتمجلس نوشته می­شود. “سلب حق همراه داشتن وکیل و عدم تفهیم این حق به متهم به ترتیب موجب مجازات انتظامی درجه هشت و سه است” (تبصره 1 مادۀ 190 قانون آیین دادرسی کیفری)

وکیل دادگستری و به ­خصوص وکیل کیفری موفق کسی است که از ذکاوت و تیز هوشی ذاتی یا اکتسابی بهره مند باشد. بدون ذکاوت و تیزهوشی هیچ رمزی را نمی توان گشود و هیچ سختی و بسته ای را نمی­توان شکافت و از هیچ علم و تجربه ای نمی­توان بهره گرفت. وکیل دادگستری و به­خصوص، وکیل کیفری، هر روز با رمزها و سختی­ها روبرو است و بر تجربۀ خود می­افزاید. آمیخته ای از ذکاوت و علم و تجربه وکیل کیفری را ممتاز می­کند و رجوع به او حاصل این امتیاز است و امیدها را به سوی خود می­خواند.­­

منبع وکیل سرا Www.vakilsara.ir کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد و پیگرد قانونی دارد .


قابل توجه کاربران گرامی وب سایت وکیل سرا :

به منظور ارتقاء کیفیت مشاوره و اختصاص دادن فرصت کافی برای هر یک از موکلین گرامی ، خواهشمند است قسمت شرایط مشاوره در سایت را ملاحظه نموده در صورت لزوم با شماره های مندرج در صفحه اصلی تماس حاصل فرمایید . از پرسش هرگونه سوالات در قسمت نظرات یا دیدگاه ها خودداری نمایید لذا پاسخگو نمی باشیم و دیدگاه ها به منظور ارسال نظرات درباره محتواهای وب سایت می باشد . با تشکر مصطفی محمدی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × دو =